Príbeh jedného z najobávanejších predátorov z dávnych dôb sa takmer stratil v čase. Fosília tohto obrovského dinosaura bola objavená v roku 1914 v egyptskom Oáze Bahariya. Jej skutočný význam bol odhalený až nedávno, viac ako sto rokov po jej vykopaní.

Po vykopaní bola fosília prevezená do Mníchova k paleontológovi Ernstovi Stromerovi von Reichenbach, ktorý ju klasifikoval ako Carcharodontosaurus, teda “jašter so žraločími zubami.” Tento gigantický mäsožravec, dlhý približne 10 metrov, by veľkosťou konkuroval slávnemu Tyrannosaurus Rexovi z Severnej Ameriky. O téme informoval portál Interesting Engineering.

Žiaľ, fosília sa navždy stratila počas druhej svetovej vojny. 21. júla 1944 pri spojeneckom bombardovaní zničil výbuch starú akadémiu v Mníchove, kde fosília bola uložená. Požiar zničil nielen túto vzácnu zbierku, ale aj množstvo ďalších egyptských fosílií. Jediné čo sa podarilo zachovať, boli Stromerove poznámky, náčrty kostí a niekoľko fotografií.

Oživenie fosílie z historických záznamov

O viac ako polstoročie neskôr sa však podaril prelomový objav. Paleontológovia z Bavorskej štátnej zbierky pre paleontológiu a geológiu (SNSB) a Ludwig Maximilian University v Mníchove (LMU) analyzovali doteraz neznáme fotografie kostry dinosaura, ktoré boli urobené pred rokom 1944. Tieto zábery zachytávali časti lebky, chrbtice a zadných končatín.

Stratená fosília dinosaura Tameryraptora.
University Archives Tübingen

Pri starostlivom porovnávaní historických záznamov a konzultáciách s dinosaurími expertmi sa tímu podarilo dokázať, že Stromerova pôvodná klasifikácia bola chybná. Fosília nepatrila do rodu Carcharodontosaurus, ale išlo o úplne nový druh mäsožravého dinosaura.

Nový druh dostal meno Tameryraptor markgrafi. Názov „Tameryraptor“ odkazuje na „Tamery“,  starobylý egyptský názov pre Egypt. Priezvisko “markgrafi” zase vzdáva hold Richardovi Markgrafovi, zberateľovi fosílií, ktorý tieto pozostatky počas Stromerovej expedície objavil.

Tameryraptor mal symetrické zuby a výrazný nosný roh, čo ho odlišovalo od iných nálezov carcharodontosaurov v severnej Afrike. Výskumníci tiež zistili, že Tameryraptor bol evolučne blízky nielen k carcharodontosaurom zo severnej Afriky a Južnej Ameriky, ale aj k ázijským predátorom známeho rodu Metriacanthosaurus.

Rozmanitá fauna severnej Afriky

Podľa odborníkov fosília ukazuje, že dinosauria fauna severnej Afriky bola oveľa pestrejšia, než sa doteraz predpokladalo. Tento objav podčiarkuje význam paleontologického výskumu nielen v teréne, ale aj v starých archívoch.

„Táto práca dokazuje, že vypláca skúmať nielen zem, ale aj historické záznamy,” uviedol paleontológ Oliver Rauhut. Dodal však, že na úplné pochopenie fauny predátorov z obdobia kriedy z Oázy Bahariya bude potrebné nájsť viac fosílií priamo na mieste.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP