
Sociálne siete by mali prijať väčšiu zodpovednosť a oveľa aktívnejšie sa zapájať do boja proti šíreniu dezinformácií.
„Občania majú právo aktívne sa podieľať na určovaní smerovania Európskej únie. Preto verím v skoré spustenie Konferencie o budúcnosti Európy a vítam aj priority nadchádzajúceho portugalského predsedníctva v Rade EÚ. Veľmi dobre reflektujú súčasnú situáciu a hľadajú rovnováhu medzi naštartovaním obnovy Únie po koronakríze a dlhodobými reformami, ktorými sú zelená a digitálna transformácia našich ekonomík.“
Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Martin Klus v piatok, 27. novembra 2020 v Bratislave, počas neformálnej videokonferencie štátnych tajomníkov a generálnych tajomníkov rezortov diplomacie členských krajín EÚ.
Online diskusiu zorganizovali Európska služba pre vonkajšiu činnosť spolu s Portugalskom, ktoré predstavilo priority svojho nadchádzajúceho predsedníctva v Rade EÚ v prvom polroku 2021.
„Jedným z leitmotívov portugalského predsedníctva je posilnenie sociálneho aspektu a súdržnosti v rámci EÚ. Slovensko tieto priority víta, pretože len tak môžeme pomôcť občanom odraziť sa od dna krízy a začať s prípravami na nové výzvy, ktoré so sebou prinášajú digitálne technológie či klimatická zmena,“ vyhlásil štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus s tým, že nesmieme zabúdať ani na podniky, keďže priemysel je základom európskeho hospodárstva.
„Obzvlášť na Slovensku má priemysel v rámci hospodárstva dominantné postavenie. Naše ambície preň nemôžu byť záťažou. Naopak, musíme z nich spraviť príležitosť na rozvoj,“ dodal M. Klus.
V rámci videokonferencie zároveň pripomenul, že pandémiu ochorenia COVID-19 od samého začiatku sprevádza aj bezprecedentná „infodémia“, teda rozmach falošných správ, poloprávd či klamstiev, a to najmä na sociálnych sieťach. V tejto súvislosti preto ocenil prebiehajúce práce Európskej komisie na príprave balíka zákonov o digitálnych službách, ako aj akčného plánu európskej demokracie.
„Dúfam, že aj nové dokumenty posilnia našu odolnosť a schopnosť reagovať na nebezpečné javy na internete. Musíme začať tvrdšie bojovať proti dezinformáciám. A nielen my, svoj diel zodpovednosť by mali prijať aj sociálne médiá. V opačnom prípade sa občania budú čoraz viac vzďaľovať od hodnôt a zmyslu EÚ,“ uviedol štátny tajomník Martin Klus.
Dodal však, že opatrenia proti šíreniu dezinformácií a hoaxov zároveň nesmú obmedzovať voľný tok informácií ani zasahovať do slobody prejavu, ktorá je základným kameňom demokracie.
Zdroj: TASR
Teraz čítajú

VIDEO Do SpaceX tečú ďalšie stovky miliónov a pošle Falcon Heavy na Mesiac. Pristane tam, kde žiaden človek ani sonda neboli

VIDEO Na nabíjanie elektromobilov aj zabudneme. Stanice na výmenu batérií žnú obrovský úspech, druhá generácia je ešte revolučnejšia

ZAUJÍMAVÉ Slovensko akútne potrebuje IT-čkárov. Aktuálne je najviac pracovných ponúk v histórii

Kontroverzný Cyberpunk 2077 dostane prvé masívne rozšírenie. Poznáme kritické detaily

Veľký deň: HBO GO zaradilo do ponuky seriál Priatelia aj minuloročný filmový megafilm, obe v slovenčine
Články, ktoré hýbu svetom

AKTUÁLNE Najpokročilejší elektromobil sveta je tu. Mercedes EQS búra všetky predsudky a prináša ultimátny dojazd

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Najdrahší slovenský seriál je v polovici. Ako sú na tom Slovania?

Obľúbená slovenská značka čokolády láme rekordy, Lyra dosiahla takmer 4-miliónové tržby

Tréner online hier Ketubor: Najlepší hráči zarábajú mesačne desiatky tisíc
