O jeden deň — z 12. na 13. októbra — odložila americká spoločnosť Blue Origin druhý let svojej suborbitálnej rakety New Shepard s posádkou. Dôvodom odkladu je predpovedaný vietor, ktorý by mohol let ohroziť, informovala v nedeľu agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie hovorkyne Blue Origin.

Na palube rakety bude aj 90-ročný herec William Shatner, ktorý hral kapitána Kirka v kultovom seriáli Star Trek. Shatner sa tak stane najstarším človekom, ktorý sa dostal do vesmíru.

Plánovaný let potrvá len približne desať minút, pričom posádka sa dostane tesne nad tzv. Kármánovu hranicu vo výške 100 kilometrov nad povrchom Zeme, ktorá je všeobecne považovaná za hranicu medzi zemskou atmosférou a kozmickým priestorom. Posádka tiež zažije asi štvorminútový bezváhový stav.

Prvý let New Shepard s posádkou sa uskutočnil 20. júla. Raketa vtedy úspešne odštartovala, dosiahla hranicu vesmíru a bezpečne sa vrátila na Zem. Na palube boli okrem miliardára a zakladateľa firmy Blue Origin Jeffa Bezosa aj jeho brat Mark, 82-ročná pilotka Wally Funková a 18-ročný absolvent strednej školy Oliver Daemen. Ten sa stal vôbec najmladším človekom čo vesmíre.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú