Rakovina je ako číselná hra. Jej riziko stúpa s pribúdajúcim vekom, pričom najviac ohrozuje ľudí v 60. a 70. rokoch života. Desaťročia akumulovaných genetických mutácií vytvárajú ideálne podmienky na jej vznik. Avšak po osemdesiatke toto riziko klesá, čo vedcov už dlho zaujíma. Nová štúdia prináša prekvapivé odpovede na túto otázku.

Medzinárodný tím výskumníkov sa zameral na rakovinu pľúc u myší, špecificky na alveolárne typy 2 (AT2) kmeňových buniek, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri oprave a regenerácii pľúcneho tkaniva. Paradoxne, práve tieto bunky sú často zdrojom vzniku rakoviny pľúc. Výskumníci odhalili kľúčový proteín nazývaný NUPR1, ktorý sa správa inak v starších bunkách. Na tému upozornil portál BGR.

Proteín NUPR1 a jeho úloha v staršom organizme

V starnúcich myšiach vykazovali bunky vyššiu hladinu NUPR1, čo spôsobovalo, že bunky napodobňovali stav nedostatku železa, hoci v skutočnosti mali železa viac. Táto “funkčná” nedostatočnosť železa obmedzila schopnosť buniek regenerovať, čo spomalilo rast nielen zdravých, ale aj rakovinových buniek.

Podobný vzorec sa pozoroval aj v ľudských bunkách. Keď vedci umelo znížili hladinu NUPR1 alebo zvýšili dostupnosť železa, bunky znovu nadobudli schopnosť rastu. Tento objav otvára cestu k novým liečebným možnostiam, najmä pre starších ľudí.

Napríklad terapie zamerané na metabolizmus železa by mohli zlepšiť pľúcne funkcie pacientov s dlhodobým poškodením pľúc, ako je tomu po ťažkých ochoreniach typu COVID-19.

Význam prevencie a včasnej intervencie

Zistenia zdôrazňujú dôležitosť prevencie už v mladšom veku. Včasná expozícia karcinogénom, ako je fajčenie či nadmerné slnenie, môže zvýšiť riziko rakoviny v staršom veku viac, ako si odborníci pôvodne mysleli. Minimalizovanie týchto rizík v mladosti môže výrazne znížiť výskyt rakoviny v neskoršom živote.

Vedci neustále zdokonaľujú diagnostické metódy na odhalenie rakoviny a štúdie ako táto významne prispievajú k ich pochopeniu. Odhalenie toho, prečo riziko rakoviny s vekom klesá, nám môže pomôcť lepšie pochopiť nekontrolovaný bunkový rast a jeho prepojenie so vznikom nádorov.

Terapie prispôsobené veku pacienta by mohli lepšie riešiť špecifiká rakoviny v každej fáze života. Takéto riešenia by mohli zlepšiť liečbu a kvalitu života pacientov všetkých vekových skupín.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP