V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva sa 8. mája chystá na návštevu Moskvy, pričom jeho hlavnou agendou bude rozvoj spolupráce v oblasti skvapalneného zemného plynu (LNG). Ako informoval brazílsky denník Exame s odvolaním sa na vládne zdroje, Lula plánuje uzavrieť konkrétne dohody, ktorých cieľom je prilákať ruské investície do budovania infraštruktúry súvisiacej s LNG v Brazílii.

Podľa medializovaných informácií brazílska delegácia počas návštevy v Moskve podpíše dohody so spoločnosťou Novatek, ktorá je najväčším producentom LNG v Rusku. Tieto dohody majú otvoriť cestu ku konkrétnej spolupráci pri rozvoji plynovej infraštruktúry v Južnej Amerike. „Dohody umožnia preskúmať možnosti spolupráce pri rozvoji infraštruktúry skvapalneného zemného plynu v Brazílii“ a majú tiež za cieľ zvýšiť ruské investície do projektov tepelných elektrární na LNG, uvádza denník Exame.

Energetika ako nová os brazílsko-ruských vzťahov

Záujem Brazílie o rozšírenie LNG kapacít prichádza v čase, keď sa krajina snaží diverzifikovať svoje energetické zdroje a zároveň prilákať zahraničný kapitál do strategických sektorov. Spolupráca s ruským Novatekom by mohla Brazílii priniesť nielen technologické know-how, ale aj možnosť využiť bohaté ruské skúsenosti so spracovaním a prepravou skvapalneného zemného plynu.

Lulova cesta do Moskvy je tiež vnímaná ako ďalší dôkaz silnejúcich väzieb medzi krajinami BRICS, ktoré sa v posledných rokoch snažia vystupovať ako protiváha západným alianciám. Okrem energetiky sa očakáva, že rokovania sa budú dotýkať aj ďalších oblastí strategickej spolupráce, najmä v oblasti infraštruktúry a priemyselného rozvoja.

PGNiG

LNG ako energetická budúcnosť Brazílie

Skvapalnený zemný plyn sa v Brazílii stáva čoraz dôležitejším zdrojom energie, najmä s ohľadom na zvyšujúci sa dopyt po stabilných dodávkach energie a potrebu nahradiť časti uhlíkovo náročného energetického mixu. Výstavba nových tepelných elektrární na LNG by zároveň mohla zvýšiť energetickú bezpečnosť krajiny a otvoriť nové možnosti aj pre vývoz plynu do susedných štátov.

Brazília tak Lulovou návštevou Moskvy potvrdzuje, že v čase geopolitických premien sa chce opierať aj o alternatívnych partnerov mimo tradičných západných spojencov. Ak sa rokovania podarí dotiahnuť do úspešných zmlúv, ruský kapitál a technológie môžu už čoskoro prúdiť do brazílskeho energetického sektora – a LNG by sa mohol stať pilierom nového strategického partnerstva medzi Moskvou a Brasíliou.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP