V tomto texte boli použité aj materiály TASR.

Nórsko prišlo o jedného zo svojich nezvyčajných „obyvateľov“. Veľryba bieluha, prezývaná Hvaldimir, ktorú verejnosť a odborníci podozrievali z toho, že bola vycvičená ruským námorníctvom na špionážne účely, bola cez víkend nájdená bez známok života pri juhozápadnom pobreží krajiny neďaleko mesta Stavanger.

O tragickej udalosti informovala nórska mimovládna organizácia Marine Mind, ktorá dlhé roky monitorovala pohyb tejto veľryby.

„Hvaldiho (skratka prezývky bieluhy) som našiel uhynutého, keď som ho včera hľadal, ako som to robil zvyčajne… len niečo vyše 24 hodín predtým, ako sme ho našli už len nehybne sa vznášať, sme pritom mali potvrdené, že žije,“ uviedol Sebastian Strand, zakladateľ organizácie Marine Mind, pre agentúru AFP.

Príčina úmrtia veľryby zatiaľ nie je známa. Prvotná obhliadka neodhalila žiadne viditeľné zranenia na jej tele. Bieluhu následne vytiahli z vody pomocou žeriavu a previezli do chladených priestorov v neďalekom prístave, kde ju experti podrobia pitve. Tá by mala priniesť odpovede na otázku, čo spôsobilo jej smrť.

Bieluha dostala prezývku Hvaldimir, kombináciu nórskeho slova „hval“ (veľryba) a krstného mena Vladimira, pravdepodobne narážku na ruského prezidenta Vladimira Putina. Táto veľryba vzbudila veľký záujem v roku 2019, keď ju po prvýkrát spozorovali na severnom pobreží Nórska.

Na sebe mala zvláštny tesný postroj, ktorý vyvolal okamžité podozrenie. Postroj bol prispôsobený pre kameru alebo zbraň a niesol nápis „Zariadenie Petrohradu“, čo u odborníkov posilnilo dojem, že bieluha mohla byť vycvičená na špionážne účely ruským námorníctvom.

Hvaldimir sa navyše nebál ľudí a bol zjavne zvyknutý na ich prítomnosť, čo len podporilo špekulácie o jeho pôvode a tréningu. Napriek týmto teóriám sa Moskva k veci nikdy oficiálne nevyjadrila.

Hvaldimir sa podľa odhadov odborníkov dožil len 14 až 15 rokov, čo je pre tieto veľryby relatívne krátky vek – v priemere sa dožívajú 40 až 60 rokov. Počas svojej krátkej existencie bola bieluha opakovane pozorovaná nielen pri nórskom, ale aj pri švédskom pobreží.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú