V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Rafinéria Slovnaft, najväčší spracovateľ ropy na Slovensku, čelí zásadným zmenám vo svojom výrobnom procese v dôsledku sankcií voči Rusku. Investícia v hodnote 200 miliónov eur má do roku 2027 zabezpečiť technologickú úpravu rafinérie tak, aby dokázala spracovávať rôzne druhy ropy, vrátane ľahšej alternatívnej ropy, ktorá je dostupnejšia na globálnom trhu.

Podľa technológa rafinérie Jozefa Žužova, dizajn pôvodnej technológie Slovnaftu bol zameraný na ťažšiu ruskú ropu. Tento model, ktorý sa nezmenil od výstavby rafinérie, si teraz vyžaduje výrazné úpravy. Nové investície umožnia spracovávať ľahšiu ropu, ktorá je dnes ľahšie dostupná na medzinárodných trhoch a spĺňa aktuálne požiadavky.

Nové technológie pre flexibilitu spracovania ropy

Prípravy na tento prechod sa začali už v roku 2015, keď Slovnaft investoval do rozšírenia dovozových možností prostredníctvom ropovodu Adria z Chorvátska. V roku 2020 rafinéria dokončila výstavbu najväčšej ropnej nádrže vo svojom portfóliu, ktorá umožňuje flexibilnejšie miešať ropné zmesi. Žužov v rámci podcastu Slovnaft Talks povedal, že táto nádrž im výrazne pomohla pri odoberaní alternatívnych druhov ropy.

Vďaka nej dokáže rafinéria efektívnejšie pripravovať zmesi, čo bolo predtým limitované obmedzeným počtom skladovacích kapacít. Prechod na alternatívne zdroje ropy prináša logistické výzvy. Dovoz prostredníctvom ropovodu Adria je náročnejší ako pôvodný systém, ktorý bol zameraný na ruskú ropu. Žužov vysvetlil, že doprava cez Adriu trvá jeden až dva týždne a zahŕňa koordináciu medzi viacerými krajinami ako je Slovensko, Maďarsko, Chorvátsko a Srbsko. Chorvátsky prepravca musí zohľadňovať požiadavky všetkých týchto krajín, čo celý proces komplikuje.

Jaroslav Novák/TASR

Sankcie a skončenie výnimky na ruskú ropu

Platnosť výnimky na vývoz produktov vyrobených z ruskej ropy, ktorú malo Slovensko, skončila 5. decembra 2024. Slovnaft aj slovenské úrady, vrátane Ministerstva hospodárstva SR, sa snažia o predĺženie tejto výnimky v rámci rokovaní na pôde Európskej únie. Bez tejto výnimky musí Slovnaft hľadať alternatívne zdroje ropy, ktoré spĺňajú prísne regulačné a obchodné podmienky. Sankcie výrazne ovplyvnili obchodné vzťahy s Ruskom. Núti to slovenskú rafinériu prispôsobiť sa novým podmienkam na trhu.

Slovnaftove investície nie sú len reakciou na súčasné sankcie, ale aj dlhodobým krokom k diverzifikácii zdrojov a zvýšeniu energetickej nezávislosti. Prispôsobenie technológií na spracovanie rôznych druhov ropy pomáha rafinérii reagovať na meniace sa trhové podmienky a geopolitické výzvy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP