V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Slovensko bude môcť dovážať viac zemného plynu z Maďarska vďaka plánovanému navýšeniu kapacity na prepojovacom bode Veľké Zlievce/Balassagyarmat. Spoločnosť Eustream, slovenský prepravca plynu, zvýši pevnú kapacitu plynovodu, čo umožní prepraviť až 5,3 milióna kilowatthodín za hodinu.

Tento krok znamená nárast ročného objemu dodávok z 3,5 miliardy kubických metrov na 4,38 miliardy kubických metrov. Zvýšená kapacita bude k dispozícii po dokončení nevyhnutných technických úprav v priebehu roka 2025. Táto investícia prispeje k zlepšeniu energetickej bezpečnosti a stabilite dodávok pre Slovensko.

Dohoda medzi slovenským a maďarským prevádzkovateľom

Navýšenie kapacity plynovodu je výsledkom intenzívnych rokovaní medzi slovenským prepravcom Eustream a maďarskou spoločnosťou FGSZ Ltd. Obe strany sa dohodli na úpravách vzájomnej prepojovacej dohody, ktoré umožnia rozšíriť prepravnú kapacitu plynovodu v smere z Maďarska na Slovensko.

Tento krok je kľúčový pre posilnenie energetickej bezpečnosti v stredoeurópskom regióne. Maďarský prevádzkovateľ FGSZ už začal podniknúť potrebné kroky k úprave svojej prevádzkovej licencie na Maďarskom úrade pre reguláciu energetiky a verejných služieb, čo je nevyhnutný predpoklad na implementáciu zmeny kapacity.

Pexels

Zmeny prispejú k lepšej energetickej spolupráci, väčšej flexibilite v dodávkach a stabilite energetických zdrojov medzi oboma krajinami. Očakáva sa, že zvýšená kapacita umožní Slovensku efektívnejšie a spoľahlivejšie prijímať zemný plyn z Maďarska, čo bude mať pozitívny dopad na energetické potreby domácností aj priemyslu.

Energetická bezpečnosť Slovenska sa posilní

Tento krok predstavuje dôležitý prínos pre energetickú bezpečnosť Slovenska. Rozšírenie kapacity plynovodu posilní diverzifikáciu dodávok a môže znížiť závislosť od tradičných tranzitných trás. Zvýšený objem dovozu plynu môže tiež prispieť k stabilizácii cien a väčšej flexibilite pri zabezpečovaní dodávok pre priemysel aj domácnosti.

Spoločnosť Eustream v oficiálnom vyhlásení zdôraznila, že úpravy na prepojovacom bode sú strategickým krokom na posilnenie energetickej spolupráce medzi Slovenskom a Maďarskom. V nasledujúcich mesiacoch budú obe strany pracovať na finalizácii technických a regulačných aspektov, aby sa nová kapacita mohla v roku 2025 plne využiť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP