Investície slovenských firiem a start-upov do vesmírnych aktivít rastú. Ako vyplýva z globálnej štúdie poradenskej spoločnosti BDO, využiť potenciál vesmíru nie je výzvou iba pre najbohatších ľudí sveta a tento potenciál si začínajú stále viac uvedomovať mnohé firmy, vrátane slovenských. Očakáva sa, že do roku 2050 presiahnu príjmy z vesmírnej ekonomiky 3 bilióny USD a rastúce vesmírne aktivity v najbližších rokoch ovplyvnia aj pozemské fungovanie ekonomiky.

„Vedieť sa orientovať v ekonomických ukazovateľoch je základom každého podnikania. Pripraviť sa na príchod nového druhu ekonomiky však môže byť rozhodujúcim aspektom medzi zlyhaním a obrovským úspechom,“ uviedol na margo rastúceho vplyvu vesmírnej ekonomiky managing partner BDO Peter Gunda. Ako dodal, ekonomika sa transformuje a ak si chceme udržať konkurencieschopnosť, musíme transformovať aj naše služby. „Rastúca vesmírna ekonomika je faktor, ktorý nemôžeme pri tvorbe stratégie nechať bez povšimnutia,“ myslí si Gunda.

Podľa predsedu Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity Jakuba Kapuša záujem slovenských podnikov o výzvy vyhlasované Európskou výskumnou agentúrou rastie spolu s kvalitou predkladaných projektov. „Snažíme sa, aby Slovensko nezaostávalo a nastúpilo na rozbehnutý vlak.

Bohužiaľ firmy a start-upy nedostávajú na Slovensku potrebnú podporu, častokrát preto odchádzajú napríklad do Českej republiky, ktorá je plným členom ESA a prevádzkuje niekoľko ESA BIC (biznis inkubátorov) určených priamo na podporu start-upov vyvíjajúcich alebo už využívajúcich vesmírne technológie,“ konštatoval.

Podľa štúdie sa úžitok z rozvoja vesmírnej ekonomiky dotýka najmä piatich kľúčových oblastí, medzi ktoré patrí vesmírna ťažba, poľnohospodárstvo, transport, vesmírna infraštruktúra a turistika. Rozvoj vesmírnej ekonomiky by mal už do 30 rokov zaznamenať rapídny nárast. Vybudovať sa majú vesmírne stanice pre ťažbu asteroidov, vesmírne energetické sústavy, ktoré budú 24 hodín denne zásobovať domácnosti na Zemi čistou energiou a vesmírna turistika presiahne v tomto období 850 miliárd USD.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP