Zistiť mieru znečistenia spôsobenú dopravou v okolí vybraných mestských a vidieckych škôl je cieľom osvetovej kampane, ktorú spúšťa ministerstvo životného prostredia (MŽP). Žiaci budú merať hodnoty oxidu dusičitého v okolí svojej školy, čo im umožní pochopiť súvislosti medzi dopravou a kvalitou ovzdušia. V novembri 2022 rezort vyhlásil prvú výzvu pre základné školy a osemročné gymnáziá.

Zo 65 zaregistrovaných škôl z krajov, ktoré sú partnermi projektu, vybrala odborná porota 42 škôl. „Významný podiel na individuálnej automobilovej doprave v bezprostrednom okolí škôl majú práve rodičia vezúci svoje deti v rovnakom čase do školy, kde sa následne znečistenie kumuluje. Spolu so žiakmi sa bude merať koncentrácia oxidu dusičitého denne počas jedného mesiaca,“ priblížil envirorezort. Výsledky zaznamenajú spolu s vybranými meteorologickými parametrami.

Projekt LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia (Populair) trvá osem rokov (2020 – 2027). Zameriava sa na implementáciu konkrétnych opatrení na zlepšenie kvality ovzdušia a taktiež podporuje rôzne vzdelávacie, komunikačné a monitorovacie aktivity. Jedným z cieľov projektu je aj vykonávanie opatrení na minimalizáciu negatívnych vplyvov dopravy na kvalitu ovzdušia a na zdravie.

Informatívne meranie oxidu dusičitého bude prebiehať na dvoch miestach pri každej škole v období od 9. januára do 6. februára prostredníctvom certifikovaných pasívno-difúznych vzorkovačov. Tie budú potom analyzovať v odbornom laboratóriu v Holandsku.

Žiaci sa budú podieľať na samotnom výskume, budú pracovať v tíme, získajú praktické skúsenosti s prácou s mapou, spoznajú prácu výskumníka, budú zodpovední za presné zaznamenanie výsledkov, zapoja sa do inovatívnych úloh. V neposlednom rade sa dozvedia, ako vplýva doprava na stav ovzdušia v bezprostrednej blízkosti školy,“ vymenoval envirorezort.

Kampaň je orientovaná na deti, pretože sú viac zraniteľné z pohľadu zhoršenej kvality ovzdušia. Dýchajú bližšie k zemi, kde sa najviac koncentruje znečistenie z dopravy. Ich dýchací a imunitný systém sa vyvíja, majú užšie dýchacie cesty, preto im zápal spôsobuje vážnejšie ťažkosti ako dospelým.

Zároveň majú väčší príjem vzduchu na kilogram váhy. „Cieľom výzvy je prepojenie zvýšeného výskytu oxidu dusičitého pri školách s fenoménom „rodičovské taxi“, so státím automobilov na voľnobeh a podobne. Ambíciou je, aby výsledky týchto meraní prezentovali pred spolužiakmi, rodičmi a zástupcami samosprávy práve žiaci zapojení do tejto kampane,“ uzavrel envirorezort.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú