Podľa európskeho indexu digitálnej ekonomiky, ktorý meria vyspelosť a pokrok jednotlivých krajín EÚ v oblasti digitalizácie, sme si od roku 2018 pohoršili o dve priečky a umiestnili sme sa na 22. mieste.

Na prvých priečkach sa umiestnili Fínsko, Švédsko a Dánsko. Na druhom konci rebríčka sú Bulharsko, Grécko a Rumunsko. Z krajín V4 dosiahlo najlepšie umiestnenie Česko, a to 17. miesto. Zvyšné krajiny sú v tesnej blízkosti Slovenska – Maďarsko o priečku lepšie, Poľsko o priečku horšie.

Zatiaľ čo v oblasti ľudského kapitálu priemer EÚ medziročne výrazne vzrástol, za Slovensko zaznamenávame najnižšiu hodnotu za posledné roky, čím obsadzujeme dvadsiate miesto spomedzi 28 hodnotených krajín.

Ešte horší výsledok zaznamenávame pri vyšších než základných digitálnych zručnostiach, s podielom 27 %. Všetky tieto podiely oproti predošlým rokom podľa analytika poklesli a voči priemeru zaostávajú o niekoľko percentuálnych bodov.

V oblasti digitálnych verejných služieb sme od roku 2016 zaznamenali výrazný progres, kde sa v bodovom hodnotení dostávame na takmer dvojnásobnú úroveň. Najväčšie medzery zaznamenávame pri online komunikácii s verejnými inštitúciami, vopred vyplnených formulároch a najmä otvorených údajoch, kde máme až polovičnú medzeru oproti priemeru EÚ.

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom