V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Plán Európskej komisie zastaviť všetky dodávky ruského plynu, ropy a jadrového paliva do krajín Európskej únie do roku 2027 narazil na tvrdý odpor Slovenska. Ministerstvo hospodárstva SR tento návrh v utorok otvorene odmietlo, pričom ho označilo za ohrozenie národných záujmov a kúpyschopnosti slovenských domácností. Reakciu ministerstva sprostredkoval jeho tlačový odbor.

Ministerka hospodárstva Denisa Saková zo strany Hlas-SD v oficiálnom stanovisku uviedla, že Slovensko je zásadne proti pripravovanému opatreniu. „Sme zásadne proti tomu, aby Európska komisia pripravovala opatrenia, ktoré poškodzujú nielen naše národné záujmy a kúpyschopnosť slovenských domácností, ale aj celú Európu. S dnes predstaveným návrhom Európskej komisie preto Ministerstvo hospodárstva SR zásadným spôsobom nesúhlasí a v tomto duchu budeme komunikovať aj na pôde Európskej komisie,“ vyhlásila.

Slovensko varuje pred rastom cien a zhoršením konkurencieschopnosti

Ministerstvo upozornilo, že návrh neprešiel riadnym posúdením dosahov a že Komisia nepredstavila konkrétne opatrenia na zvládnutie prípadných výpadkov či zdražovania. Podľa rezortu by úplné zastavenie dodávok ruských energonosičov, vrátane nových obmedzení už od budúceho roka, mohlo vážne narušiť stabilitu energetického trhu.

„Navrhované ciele budú mať negatívny dosah na ceny energií v Európe. To ešte viac zhorší konkurencieschopnosť európskeho priemyslu,“ tvrdí ministerstvo, ktoré tiež varuje pred zvýšenými nákladmi pre domácnosti.

PGNiG
EÚ stále významne závisí od ruskej energie

Slovenský rezort hospodárstva pripomenul, že v minulom roku krajiny EÚ doviezli 52 miliárd kubických metrov plynu z Ruska, čo predstavovalo takmer pätinu všetkého dovozu plynu do Únie. Okrem toho sa do Európy dostalo aj 13 miliónov ton ruskej ropy a viac ako 2800 ton obohateného uránu alebo jadrového paliva. V roku 2024 dovážalo ruský plyn desať členských štátov, tri ešte stále ropu a sedem členských štátov využívalo ruský urán alebo s ním spojené služby.

Európska komisia v utorok predstavila návrh, ktorého cieľom je dosiahnuť úplnú energetickú nezávislosť Únie od Ruska do konca roka 2027. Podľa jej vyjadrenia bude plán realizovaný tak, aby zabezpečil stabilné dodávky a udržateľné ceny energií v celej EÚ. Slovensko však tento prístup spochybňuje, najmä pre nedostatočnú analytickú prípravu a absenciu konkrétnych riešení pre krajiny, ktoré sú na ruskej energii stále silne závislé.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP