Vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) a Slovenskej technickej univerzity (STU) v spolupráci so spoločnosťou MyMedia vyvinuli nový materiál pre 3D tlačiarne, ktorý je ľahší, ekologickejší, odolnejší a cenovo dostupnejší. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Tináková.

„Grafit je materiál vyskytujúci sa v prírode a uhlíkové vlákna sú známe tým, že dodávajú materiálu pevnosť. Použitie hybridného plniva, zmesi týchto vlákien a grafitu, spôsobuje, že materiál má výrazne lepšie mechanické vlastnosti ako čistá polymérna matica a zároveň je výhodnejší pre 3D tlač, pretože výsledný výtlačok nie je taký drsný a vďaka tomu sa menej opotrebúva tlačová dýza,“ povedal Zdeno Špitálsky z Ústavu polymérov SAV.

Výsledky tohto výskumu podľa Tinákovej publikovali v magazíne Applied Sciences a ich úspech si všimlo viacero svetových odborných webov zaoberajúcich sa 3D tlačou. Ako ďalej uviedla, nový materiál je polymérnym kompozitom, ktorého súčasťou je recyklát. Ako plnivo bola použitá zmes uhlíkových vlákien a grafitu. Špitálsky tiež spresnil, že výtlačky sú mimoriadne silné, vrstvy pevne držia a celková pevnosť výrobkov je mimoriadna.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom