Začiatkom septembra slovenskí pekári oznámili, že chcú cez pečivo obohatené o vitamín D na pultoch obchodov prispieť k zlepšeniu imunity a odolnosti Slovákov proti respiračným ochoreniam. V týchto dňoch už toto pečivo spotrebitelia nájdu na pultoch prvých obchodov. Informoval o tom v pondelok výkonný riaditeľ Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) Milan Lapšanský. Zároveň dodal, že potraviny obohatené o vitamín D štátu významne ušetria výdavky na zdravotnú starostlivosť. Ide o riešenie, ktoré využívajú vo Fínsku, Švédsku, či Veľkej Británii.

Potraviny obohatené o vitamín D a vápnik dokážu štátu ušetriť za rok viac ako 11 miliónov eur na zdravotnej starostlivosti. Vyplýva to z medzinárodnej štúdie, ktorá zisťovala vplyv takýchto potravín na zdravie obyvateľov EÚ nad 55 rokov trpiacich osteoporózou. V EÚ ňou pritom trpí takmer pätina ľudí (17,6 %) nad 55 rokov. „Slovenskí pekári v týchto dňoch už uzatvorili zmluvy na pečivo obohatené vitamínom D s obchodnými sieťami Billa, Fresh/Labaš, COOP Jednota Liptovský Mikuláš a Tesco. Slovenskí spotrebitelia ich nájdu aj v predajniach Liptovských pekární a cukrární Včela, pekárne Gros a Tatrapeko. Veríme, že k tejto iniciatíve sa čoskoro pripoja aj ďalšie siete,“ povedal Lapšanský.

Samotné Ministerstvo zdravotníctva SR v „Manažmente osteoporózy a porúch metabolizmu vápnika v čase pandémie ochorenia“ konštatuje, že optimalizácia prísunu vitamínu D môže znížiť riziko nakazenia sa respiračnou infekciou, či zmierniť priebeh vírusového ochorenia. Dostatok vitamínu D taktiež pomáha na zvýšenie absorpcie vápnika z tenkého creva. To je dôležité najmä pre seniorov, ktorí majú zvýšené riziko zlomenín. Nedostatok vitamínu D počas tehotenstva zas ovplyvňuje plod, zohráva totiž aktívnu úlohu vo vývoji plodu, najmä mozgu, pľúc a kostí.

Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov združuje výrobcov z celého Slovenska. Má takmer 500 členov od SZČO až po veľké pekárne. Členovia zväzu každodenne zabezpečujú väčšinu spotreby chleba, pečiva, cukrárskych výrobkov i cestovín Sloveniek i Slovákov a zamestnávajú viac ako 12 000 pracovníkov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP