Vďaka podpore z národného projektu Zelená domácnostiam II pribudlo od roku 2019 v slovenských domácnostiach 12 123 malých obnoviteľných zdrojov energie. Prostriedky z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v tomto období domácnosti využili na nákup 4 060 tepelných čerpadiel, 3 741 slnečných kolektorov, 2 386 fotovoltických panelov a 1 936 kotlov na biomasu.

„Doteraz boli z projektu preplatené poukážky v hodnote viac ako 24,4 milióna eur. Celkom je na podporu inštalácií vyčlenených 37 miliónov eur,“ informovala Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA).

Záujem domácností o podporu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie je stále veľký. Od začiatku roka pribudlo viac ako 4 700 nových žiadostí. Po najbližšom termíne vydávania zašle SIEA domácnostiam približne 400 nových poukážok na tepelné čerpadlá a 300 poukážok na fotovoltické panely. Informačný systém vydáva poukážky postupne v poradí, ako boli žiadosti zaregistrované v zásobníkoch.

Tohtoročné zásobníky pre tepelné čerpadlá a fotovoltaické panely sú už naplnené. Podávať ešte možno žiadosti na slnečné kolektory a kotly na biomasu. V zásobníkoch je aktuálne zaregistrovaných 3 300 žiadostí. „V krátkom čase budú vydávané aj ďalšie poukážky na kotly na biomasu,“ dodala energetická agentúra.

Pre protipandemické obmedzenia SIEA aj tento rok predĺžila platnosť vydaných poukážok z troch na päť mesiacov. Podané žiadosti o preplatenie poukážok k nainštalovaným zariadeniam sú vybavované priebežne. Od začiatku roka SIEA preplatila viac ako 1 200 poukážok v hodnote za viac ako 2,6 milióna eur.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP