Spoločnosť Slovnaft zmodernizovala monitorovaciu stanicu na meranie kvality ovzdušia vo Vlčom hrdle v Bratislave. Inštaláciou stanice vo Vlčom Hrdle spoločnosť dokončila komplexnú modernizáciu troch monitorovacích staníc vo svojej správe.

„V roku 2019 prešla modernizáciou meracia stanica v Podunajských Biskupiciach, v roku 2020 stanica v Rovinke. V rámci modernizácie získali meracie stanice nové vonkajšie kontajnery aj analyzátory,“ uviedol v tlačovej správe hovorca spoločnosti Anton Molnár. Dodávateľom meracích prístrojov je japonská spoločnosť Horiba, ktorej techniku využívajú aj slovenské štátne inštitúcie a priemyselné podniky. Celková investícia dosiahla 600-tisíc eur.

V rámci modernizácie monitorovacej stanice vo Vlčom hrdle spoločnosť vymenila celý merací kontajner, nainštalovala nové imisné analyzátory na meranie ozónu (O3), oxidov dusíka (NO, NO2, NOx), oxidu siričitého (SO2), oxidu uhoľnatého (CO), metánu (CH4), sírovodíka (H2S) nemetánových uhľovodíkov (NMHC), celkových uhľovodíkov (THC), B-T-X (benzén, toluén, xylén) a tuhých znečisťujúcich látok PM10 a PM2,5 v ovzduší. „V rámci prác opravili základovú dosku a elektrickú prípojku. Meracia stanica zachytáva a meria v ovzduší vplyvy Slovnaftu, dopravy, ako aj ďalších znečisťovateľov,“ skonštatoval Molnár.

Slovnaft ako prvý priemyselný podnik na Slovensku sprístupnil ešte v júli 2019 dáta zo svojich monitorovacích staníc širokej verejnosti. Informácie sú zverejnené na stránke Slovenského hydrometeorologického ústavu v časti spravodajstvo kvality ovzdušia aj na informačnom paneli v spoločnosti Slovnaft. „Záujemcovia ich môžu nájsť aj v mobilnej aplikácii Sused Slovnaft, ktorú si môžu bezplatne stiahnuť pre zariadenia s operačným systémom Android aj iOS. Okrem výsledkov meraní v nej nájdu aj informácie o dianí v rafinérii a jeho vplyvoch na okolie,“ uzavrel hovorca spoločnosti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP