V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Ukrajina prichádza s návrhom, ktorý by mohol zásadne posilniť energetickú bezpečnosť Európy. Po ukončení tranzitu ruského plynu cez ukrajinské územie ponúka svoje rozsiahle podzemné zásobníky na skladovanie skvapalneného zemného plynu (LNG) zo Spojených štátov. Tento návrh oznámil ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Sybiha na spoločnej tlačovej konferencii so svojím britským náprotivkom Davidom Lammym.

Podľa Sybihu by Ukrajina mohla nielen nakupovať americký LNG pre vlastné potreby, ale aj poskytovať skladovacie kapacity pre ostatné európske krajiny. Tento krok by mohol znížiť závislosť Európy od ruského plynua posilniť energetickú stabilitu celého regiónu.

Koniec ruského tranzitu a nové príležitosti

Od začiatku roka 2024 vypršala dohoda medzi Ukrajinou a Ruskom o tranzite zemného plynu do Európy, čím sa skončila desaťročia trvajúca éra využívania ukrajinských plynovodov na prepravu ruských energetických surovín.

Ukrajina však disponuje jedným z najväčších systémov podzemných zásobníkov plynu v Európe, pričom väčšina z nich sa nachádza na západe krajiny, v blízkosti hraníc s EÚ. Tieto zásobníky ponúkajú strategickú výhodu. Ich naplnenie LNG z USA by pomohlo zabezpečiť dodávky plynu v prípade výkyvov na trhu alebo prerušení dodávok z iných zdrojov.

„Vidíme obrovský potenciál, najmä po ukončení tranzitu ruského plynu cez územie Ukrajiny, v možnosti nákupu skvapalneného zemného plynu zo Spojených štátov amerických,“ vyhlásil Sybiha.

LNG zo Spojených štátov by mohol pomôcť Európe viacerými spôsobmi. Európske krajiny by sa menej spoliehali na ruský plyn, ktorý bol dlhé roky hlavným zdrojom dodávok. Vďaka ukrajinským zásobníkom by si štáty mohli vytvoriť rezervy LNG na zimné obdobie alebo krízové situácie. Skladovanie LNG bližšie k spotrebiteľom by pomohlo znižovať náklady na prepravu a zabezpečiť stabilnejšie ceny.

Zásobníky plynu.
Pixabay

Spolupráca s USA a ďalšími partnermi

Ukrajina sa v posledných rokoch snaží rozšíriť svoju energetickú spoluprácu s USA a Veľkou Britániou, čo potvrdzuje aj prítomnosť britského ministra zahraničných vecí Davida Lammyho na tlačovej konferencii. Spojené štáty sa už stali jedným z najväčších dodávateľov LNG do Európy po tom, ako EÚ znížila nákupy ruského plynu po invázii na Ukrajinu v roku 2022.

Americké energetické firmy majú záujem expandovať do Európy, pričom ukrajinské zásobníky by mohli poslúžiť ako dôležitý strategický bod pre skladovanie a distribúciu plynu po celom kontinente.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP