Severná Kórea cez víkend skúšobne odpálila nový typ „riadených striel dlhého doletu“, informovala v pondelok skoro ráno štátna Kórejská ústredná tlačová agentúra (KCNA). Komunistický režim testy označil za úspešné, napísala agentúra AFP.

KCNA spresnila, že testovanie sa udialo v sobotu aj v nedeľu. Technické skúšky okrem odborníkov pozorovali „aj vysokí predstavitelia KĽDR“. Rakety údajne za 7 580 sekúnd preleteli vzdialenosť 1 500 kilometrov a potom úspešne zasiahli svoje ciele.

„Vývoj rakiet má strategický význam vo vlastnení účinných odstrašujúcich prostriedkov pre spoľahlivejšie zaistenie bezpečnosti nášho štátu a silnej reakcie na vojenské manévre nepriateľských síl,“ napísala KCNA, ktorú citovala agentúra Reuters.

Rozhovory zamerané na demontáž jadrových a balistických rakiet Pchjongjangu výmenou za zrušenie amerických sankcií sa od roku 2019 nepohli, pripomenula agentúra DPA. Na kongrese začiatkom tohto roka severokórejský vodca Kim Čong-un oznámil, že jeho krajina posilní jadrové odstrašovanie novými zbraňami vrátane medzikontinentálnych balistických striel.

Severná Kórea usporiadala zo stredy na štvrtok v hlavnom meste nočnú vojenskú prehliadku na počesť 73. výročia svojho vzniku. Komunistický režim tam však neukázal veľké rakety. Podľa agentúry Reuters bola dramaturgia ostatnej prehliadky skromnejšia oproti akciám tohto druhu v minulosti.

USA reagujú

Americká armáda v reakcii na severokórejské raketové testy uviedla, že táto aktivita predstavuje hrozbu pre susedné krajiny. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP.

„Sme si vedomí správ o odpálení riadených striel. Situáciu budeme naďalej monitorovať a úzko ju konzultovať s našimi spojencami a partnermi. Táto aktivita zdôrazňuje pokračujúce zameranie KĽDR na rozvoj jej vojenského programu s cieľom vytvárať hrozby pre okolité štáty aj medzinárodné spoločenstvo. Záväzok USA k obrane Kórejskej republiky a Japonska zostáva skalopevný,“ napísalo vo vyhlásení velenie americkej armády v oblasti Indického a Tichého oceánu (USINDOPACOM).

Podľa juhokórejských expertov, ktorých citovala agentúra Jonhap, tým chcel tamojší režim demonštrovať svoju vojenskú silu, ale použitím striel s plochou dráhou letu – a nie balistických rakiet – sa Pchjongjang zámerne vyhol prílišnému provokovaniu USA.

KĽDR čelí medzinárodným sankciám za vývoj jadrových zbraní a balistických rakiet. Pchjongjang tvrdí, že ich potrebuje na obranu pred americkou inváziou. Severná Kórea však nemá zákaz vyvíjať riadené strely, ktoré cez víkend otestovala.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP