V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Bratislavská polícia prijala trestné oznámenie v prípade podvodu, pri ktorom seniorka prišla o viac ako 20 000 eur. Podvodník ju kontaktoval telefonicky a pod zámienkou nečakaného finančného zisku ju prinútil stiahnuť aplikáciu, cez ktorú získal prístup k jej bankovému účtu. Na incident upozornila hovorkyňa bratislavskej krajskej polície Silvia Šimková.

Neznámy páchateľ seniorke tvrdil, že má na účte pripravených približne 11 000 eur. „Peniaze mali samozrejme patriť poškodenej žene, no len háčik bol v tom, že ak by ich chcela vyplatiť, musela by pre to niečo urobiť. To niečo malo byť stiahnutie pochybnej aplikácie, cez ktorú sa mali seniorke dostať do mobilu a následne do účtu v banke,“ uviedla Šimková.

Po stiahnutí aplikácie získal podvodník vzdialený prístup k zariadeniu obete a v priebehu krátkeho času jej z účtu zmizli všetky finančné prostriedky. Podvodník zrejme využil falošnú aplikáciu na ovládanie mobilného telefónu, ktorá mu umožnila obísť zabezpečenie bankovej aplikácie a uskutočniť neoprávnené prevody.

Polícia varuje a vyzýva k opatrnosti

Prípad je aktuálne v štádiu vyšetrovania. Polícia opakovane vyzýva verejnosť, aby bola obozretná voči telefonickým výzvam od neznámych osôb, ktoré sľubujú rýchle peniaze, dedičstvo alebo výhru. Zvlášť dôležité je chrániť starších ľudí, ktorí často žijú samostatne a môžu sa ľahšie stať obeťou manipulatívnych taktík.

„Vyzývame občanov, ktorí majú vo svojej blízkosti seniorov žijúcich samostatne, prípadne ak majú v seniorskom veku rodinných príslušníkov, aby ich informovali o podvodných praktikách a dali im rady, ako sa nestať obeťou podvodu,“ dodala hovorkyňa.

hacker
Freepik

Jednoduché pravidlá môžu zabrániť veľkým stratám

Polícia zároveň pripomína, že akákoľvek žiadosť o stiahnutie neznámej aplikácie, zdieľanie prihlasovacích údajov alebo zadanie kódu z SMS správy od neznámeho volajúceho by mala byť okamžite považovaná za podozrivú. Ak seniori dostanú podobný hovor, mali by kontaktovať svojich blízkych alebo priamo políciu.

Tento prípad je ďalším dôkazom toho, že podvodníci menia taktiky, ale naďalej zneužívajú dôverčivosť a neznalosť starších ľudí. Prevencia, informovanie a pozornosť najbližšieho okolia zostávajú najúčinnejšou ochranou.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP