V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Generálny riaditeľ TikToku Čou Šou-c’ vyjadril vďaku zvolenému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi za jeho podporu v snahách o zachovanie prístupu k TikToku v Spojených štátoch. Podľa Čoua Trumpova spolupráca umožnila nájsť nádejné riešenie v neľahkej situácii, ktorá ohrozovala budúcnosť TikToku v USA.

„Sme vďační za prezidentovu podporu. Je skvelé vidieť, že náš prezident nielen chápe význam našej platformy, ale ju aj sám využíva na spojenie so svetom a vyjadrovanie svojich myšlienok,“ uviedol Čou Šou-c’ vo videu zverejnenom priamo na TikToku. Dodal, že Trumpovo pôsobenie na TikToku už generovalo vyše 60 miliárd zobrazení.

Neistá budúcnosť TikToku

Vyjadrenia generálneho riaditeľa prišli krátko po tom ako Bidenova administratíva rozhodla, že otázka budúcnosti TikToku bude odovzdaná novej vláde Donalda Trumpa. Súčasná situácia je komplikovaná najmä kvôli nedávnemu rozhodnutiu Najvyššieho súdu USA, ktorý odobril zákon vyžadujúci predaj čínskej sociálnej siete americkej firme do nedele. V prípade, že k predaju nedôjde, TikTok čelí v USA zákazu.

Zákon zároveň umožňuje 90-dňové prechodné obdobie, počas ktorého sa zákaz môže oddialiť, ak bude vykonaný dostatočný pokrok v rokovaniach o odpredaji. Podľa agentúry AP sa však zatiaľ k dohode neschyľuje.

Trump na svojej platforme Truth Social uviedol: „Moje rozhodnutie o TikToku príde v dohľadnej dobe, ale chcem si dať čas na preštudovanie celej situácie.“ Vo svojej predvolebnej kampani v roku 2024 pritom Trump sľuboval, že zachráni TikTok a stal sa aktívnym používateľom platformy.

Unsplash

Technologické výzvy a obavy

Odborníci varujú, že aj v prípade zákazu by TikTok z telefónov existujúcich používateľov v USA nezmizol okamžite. Používatelia by však stratili možnosť sťahovať aktualizácie, čo by mohlo aplikáciu postupne urobiť nefunkčnou. Noví používatelia by si TikTok už vôbec nemohli nainštalovať.

Technologickí analytici upozorňujú aj na širšie dôsledky pre digitálny trh. Pretrvávajúce napätie medzi USA a Čínou v oblasti technológií môže narušiť dôveru v medzinárodné investície a technologické spolupráce.

Počas svojho prvého funkčného obdobia Trump neúspešne navrhoval zákaz TikToku. Paradoxne v predvolebnom období v roku 2024 si však aplikáciu osvojil a sám na nej zverejňoval obsah, čím si získal podporu mladých voličov a používateľov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP