Členovia Ústavu politických vied (UPV) Slovenskej akadémie vied (SAV) sa dištancovali od výrokov poslanca Národnej rady SR Ľuboša Blahu (Smer-SD), ktorý je tiež členom ústavu. Uviedli to vo svojom vyhlásení, ktoré zverejnili na webe SAV, píše SITA.

Kolegovia sa mu otočili chrbtom

Podpísaní členovia podotkli, že vyjadrenia Blahu svojou povahou zásadne degradujú verejný diskurz a prispievajú k vytváraniu deliacich čiar v spoločnosti. Dodali, že ako vedeckí pracovníci v oblasti spoločenských vied si dôsledky jeho správania intenzívne uvedomujú a nemôžu ich akceptovať po ľudskej ani po profesionálnej stránke.

Vo svojom vyhlásení rázne odmietli, že ich doterajšie nevyjadrovanie sa k vyhláseniam Blahu môže byt chápané aj ako ich latentné legitimizovanie. V zmysle politickej neutrality Slovenskej akadémie vied totiž Ústav politických vied nekomentoval politické aktivity a vyjadrenia svojich zamestnancov, a teda ani politickú činnosť Ľuboša Blahu. Zamestnanci preto požiadali verejnosť, aby ich nespájala s Blahovým politickým pôsobením a neatakovala vedeckých pracovníkov Ústavu politických vied SAV.

FOTO TASR - Martin Baumann

Odmietnutá účasť

Signatári vyhlásenia pripomenuli, že Blahu v minulosti riaditeľ ÚPV Peter Dinuš požiadal, aby sa pod svojimi vyhláseniami nepodpisoval ako pracovník ÚPV SAV alebo inými vyjadreniami nezaťahoval ústav do svojho politického boja.

Riaditeľ tiež navrhol, aby Blaha prehodnotil prerušenie vedeckej činnosti a zvážil uvoľnenie do verejnej funkcie, čo však politik odmietol. „Aj z tohto dôvodu sa Správna rada ÚPV SAV na svojom ustanovujúcom rokovaní 11. marca 2022 uzniesla, že pozve na svoje najbližšie zasadnutie pána Blahu a zaviazala predsedu správnej rady Petra Dinuša, aby s pánom Blahom dohodol stretnutie. On sa však odmietol na zasadnutí správnej rady zúčastniť,“ priblížili členovia ÚPV SAV.

Na základe uvedeného akademická obec ÚPV SAV zhodnotila, že nemôže ďalej mlčať a odmieta klásť dôraz na právny formalizmus, ktorý sa snaží striktne oddeľovať medzi politickými a vedeckými aktivitami svojich zamestnancov, keďže tak podľa nich nerobil ani Blaha.

Facebook / Luboš Blaha (koláž Fontech)

Zasadnutie Správnej rady Ústavu politických vied Slovenskej akadémie vied, na ktorom sa mali rozprávať o pôsobení člena ústavu a opozičného politika Blahu, sa uskutočnilo v piatok 25. marca.

Zo zverejnenej zápisnice zasadnutia vyplýva, že Blaha svoju účasť odmietol s písomným odôvodnením, že „nebude rozoberať svoje politické aktivity, čo je jeho súkromná záležitosť nesúvisiaca so SAV“.

Prvý na Slovensku

Ľuboš Blaha začína znášať za svoje prejavy následky. Od sociálnej siete Facebook ďalší ban. Tento zákaz postovania komentárov či nových statusov už bol za „šírenie nenávistných prejavov“ a stal sa tak vôbec prvým slovenským politikom, ktorého administrátori Facebooku takto „odsúdili“ podľa vlastných pravidiel.

Dôvodom mal byť jeho status o zosnulej Madeleine Albrightovej, jednej z bývalých amerických ministeriek zahraničných vecí, ktorá za svojho pôsobenia presadzovala tvrdé riešenia proti nedemokratickým režimom v Srbsku, Juhoslávii či Iraku.

V prípade Blahu ide už o minimálne tretí ban v poradí, je však možné, že niektoré z predchádzajúcich médiá nezaznamenali. Kým v prípade februárového zákazu bol Blaha obmedzený na 24 hodín, teraz to už boli tri dni.

V prípade piateho previnenia by mal Smerákovi hroziť až 30-dňový zákaz prispievania. Od trvalého vymazania profilu aj so svojimi 174-tisícmi sledovateľov však má stále ďaleko.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú