V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Archeológovia zo Slovenskej akadémie vied (SAV) objavili v osade Al-Qusur na ostrove Failaka v Arabskom zálive unikátnu veľkorozmernú studňu pochádzajúcu zo 7. až 8. storočia. Tento fascinujúci objav, ukrytý pod nánosmi piesku, poskytuje nový pohľad na život obyvateľov tejto historickej lokality. Podľa vedúceho výskumného tímu a riaditeľa Archeologického ústavu SAV Mateja Ruttkaya sa studňa nachádza v dobovom dvore medzi centrálnou obytnou budovou a ohradou.

vnútorné rozmery 4,5 × 4,1 metra a siaha do hĺbky 3,3 metra. Jej spodná časť je vyhĺbená do prírodného podložia, zatiaľ čo hornú tvorí kamenný múr. Zaujímavosťou objavu sú kamenné schody na západnej strane studne, ktoré umožňovali pohodlný zostup až na ploché dno s priehlbinou na ľahšie naberanie vody. Po odkrytí severnej časti studne do nej začala prúdiť mierne slaná voda, čo bolo pre výskumníkov aj verejnosť veľkolepým momentom.

„Pohľad na trblietajúcu sa hladinu vody v objekte staršom ako 1200 rokov bol pre nás aj pre miestnych obyvateľov doslova zázrak, ktorý vzbudil veľký záujem médií a širokej verejnosti,“ uviedol Ruttkay.

Studňa ako archeologický poklad

Jedným z najcennejších nálezov je veľké množstvo zuhoľnatených zvyškov rastlín, ktoré sa vďaka vlhkému prostrediu zachovali v pozoruhodnom stave. Ide najmä o semená, pele a rastlinné zvyšky plodín a burín. Časť nálezov už skúmajú špecializované laboratóriá, ďalšie vzorky sa budú detailne analyzovať priamo na mieste.

Podľa odborníkov by tieto výskumy mohli priblížiť život obyvateľov vtedajšej osady, ukázať, čo pestovali, čo jedli, a pomôcť modelovať vtedajšie klimatické podmienky v regióne.

Studňa- objav archeológov.
SAV

Okrem samotnej studne sa podarilo identifikovať prepojené objekty a systém nadzemných a podzemných kanálov, čo naznačuje, že mohla slúžiť aj na technologické účely. Nie je vylúčené, že v určitých obdobiach plnila funkciu cisterny na uchovávanie vody.

Výskum pokračuje

Podľa archeológov z SAV je tento dobre zachovaný objekt ideálny na ďalšiu prezentáciu. V nasledujúcej výskumnej sezóne sa odborníci zamerajú na preskúmanie druhej polovice studne, analýzu sedimentov a ďalších prepojených objektov.

Tento významný objav prináša nové poznatky o histórii ostrova Failaka, ktorý bol v minulosti významným obchodným a kultúrnym centrom v oblasti Perzského zálivu. Pre slovenských vedcov je to veľký úspech, ktorý ukazuje, že ich práca v zahraničí prináša cenné archeologické objavy s globálnym významom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP