V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Nemecký softvérový gigant SAP sa rozhodol zrušiť doterajšiu stratégiu podporujúcu rovnosť pohlaví v pracovnom prostredí. Spoločnosť upúšťa od cieľa, podľa ktorého mali ženy tvoriť 40 % jej pracovnej sily. Tento krok prichádza v súvislosti s meniacim sa právnym a politickým prostredím, ktoré ovplyvňuje najmä politika amerického prezidenta Donalda Trumpa. Informuje o tom agentúra DPA, na ktorú sa odvoláva TASR.

V internej správe spoločnosti, ktorú získala agentúra DPA, SAP uvádza, že iniciatívy v oblasti diverzity a inklúzie musia byť nanovo nastavené tak, aby boli v súlade s aktuálnymi právnymi predpismi. To znamená, že spoločnosť prestáva cielene podporovať zvyšovanie zamestnanosti žien a nebude ich ani cielene povyšovať do riadiacich funkcií. Okrem toho dôjde aj k organizačným zmenám – zlúčené budú oddelenia pre diverzitu, inklúziu a spoločenskú zodpovednosť firiem (CSR).

Koniec éry inkluzívnych programov v korporáciách?

Tento obrat v politike SAP prichádza ako priama reakcia na právne a politické kroky americkej administratívy. Donald Trump dlhodobo vedie kampaň proti programom DEI – teda iniciatívam zameraným na diverzitu, rovnosť a začlenenie. Argumentuje pritom tým, že tieto programy „zvýhodňujú niektoré skupiny obyvateľstva na úkor iných“.

Zlomovým momentom pre politiku DEI bol verdikt Najvyššieho súdu USA z roku 2023, ktorý zrušil doterajší systém zvýhodňovania menšín pri prijímaní na univerzity. Tento verdikt posilnil protideiový kurz a ovplyvnil aj ďalšie veľké korporácie, ktoré pôsobia na americkom trhu.

SAP spoločnosť.

SAP nie je jediná firma, ktorá prehodnocuje svoj prístup. Začiatkom apríla oznámila podobný krok aj spoločnosť T-Mobile US, dcérska firma nemeckého Deutsche Telekomu. Tá vo veľkej miere obmedzila svoje DEI aktivity v USA, čím naznačila zmenu trendu medzi globálnymi spoločnosťami.

Od Floyda po Trumpa

Programy zamerané na podporu znevýhodnených skupín sa začali masívnejšie uplatňovať po roku 2020. Vtedy svet otriasli protesty po smrti Georgea Floyda a ďalších Afroameričanov pri policajných zásahoch v USA. V reakcii na verejný tlak sa veľké firmy snažili zvyšovať diverzitu vo svojich tímoch, zavádzali kvóty a podporovali inkluzívnu firemnú kultúru. Súčasný vývoj však naznačuje, že politický tlak a obavy z právnych následkov vedú k ústupu z týchto snáh.

Rozhodnutie SAP odkloniť sa od kvót a cielenej podpory žien v pracovnom prostredí vyvoláva otázky o budúcnosti firemných programov zameraných na rovnosť príležitostí. Zatiaľ čo niektoré spoločnosti budú v týchto iniciatívach pokračovať nezávisle od politickej klímy, iné budú hľadať bezpečnejšie a právne neutrálnejšie formy podpory rovnosti.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP