V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Energetická politika Európskej únie je v posledných rokoch plná paradoxov a zmätkov – a aktuálne čísla to len potvrdzujú. Hoci Brusel po vypuknutí vojny na Ukrajine deklaroval odhodlanie odstrihnúť sa od ruských energetických zdrojov, realita ukazuje úplne iný obraz.

Ako upozornil predseda predstavenstva Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Vojtech Ferencz v rozhovore pre portál SITA Energetika, len za minulý rok vzrástol dovoz ruského skvapalneného zemného plynu (LNG) do Európy o 18 %. Ferencz upozorňuje na to, že kľúčové ekonomiky EÚ ako Francúzsko, Taliansko, Švédsko či Belgicko nakupovali ruský LNG vo väčších objemoch ako predtým.

To kontrastuje s verejnou komunikáciou Bruselu, ktorý zdôrazňuje potrebu energetickej nezávislosti od Ruska. „Ja potom prestávam chápať logike, čo sa deje v Bruseli. Pretože Brusel na jednej strane tvrdí, my nechceme ruský plyn. Na strane druhej veľké ekonomiky ako Francúzsko, Španieli si jednoducho sledujú energetickú bezpečnosť za primerané ceny a nakupujú to, čo nakupujú,“ konštatoval Ferencz.

Brusel kúri mazutom a reguluje krby 

Šéfa slovenských plynárov šokoval aj prístup samotného Bruselu – ako hlavného mesta EÚ – k environmentálnej politike. Uviedol, že približne polovica Bruselu je stále vykurovaná mazutom, teda ťažkým vykurovacím olejom, ktorý je považovaný za jedno z najmenej ekologických palív. „Kde je tá zelená Európa? Kde je ten Green Deal?“ pýta sa Ferencz a poukazuje na absurdnú situáciu, keď Brusel na jednej strane reguluje vykurovanie drevom, no zároveň sám spaľuje mazut.

Druhá polovica belgickej metropoly je vykurovaná zemným plynom a Ferencz naznačuje, že jeho pôvod je viac než jasný. „Pred chvíľou som naznačil, odkiaľ pochádza ten plyn,“ podotkol s iróniou, čím nepriamo naznačil, že aj tento plyn má ruský pôvod.

Freepik

Nemecko nakupuje cez Francúzsko

Ďalším paradoxom je podľa Ferencza prístup Nemecka. Krajina síce zakázala ruským tankerom zakotviť v prístavoch, no plyn stále nakupuje – len okľukou. „Nemecko nakupuje plyn z Francúzska. Odkiaľ pochádza ten zemný plyn? Ruské LNG,“ doplnil Ferencz s tým, že ide len o formálny obchvat, ktorý však realitu nijako nemení.

Ferencz zdôrazňuje, že SPP neobhajuje ruský plyn, no ako dodávateľ má za úlohu zabezpečiť stabilitu a kvalitu dodávok pre Slovensko. „SPP je zodpovedná firma, ktorá rieši strategické úlohy štátu z pohľadu energetickej bezpečnosti. A mne je jedno odkiaľ nakúpime ten plyn, ak ten plyn má danú kvalitu, objem, ale samozrejme má zodpovednú cenu,“ vysvetľuje.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP