Popredná ruská technologická spoločnosť Sber v pondelok oznámila spustenie vlastnej verzie umelej inteligencie, ktorá má konkurovať americkej ChatGPT. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

Štátna spoločnosť vo vyhlásení na svojej webovej stránke uviedla, že „spúšťa svoju vlastnú verziu“ chatbota, ktorý sa bude volať GigaChat a je prvý v Rusku. Aplikácia v ruskom jazyku je momentálne k dispozícii iba na pozvanie a je v testovacom režime.

Sber uviedol, že GigaChat môže „konverzovať, písať správy, odpovedať na faktické otázky, ako aj písať kódy a vytvárať obrázky z popisov“.

Generálny riaditeľ Sber German Gref, ktorý stál na čele digitálnej transformácie spoločnosti v uplynulých rokoch, uviedol, že spustenie bolo „prelomom pre celý obrovský vesmír ruských technológií“.

Rusko sa snaží posilniť svoj domáci technologický sektor najmä po tom, ako ho zasiahla vlna západných sankcií v dôsledku invázie na Ukrajinu. A zároveň Moskva na pozadí stupňujúcej sa politickej represie posilňuje tiež zákony na reguláciu sektora.

Kremeľ vyzval na zablokovanie rôznych webových stránok a platforiem sociálnych médií v rámci cenzúry hlasov kritických voči ofenzíve na Ukrajine.

Spustenie GigaChat prichádza po úspechu ChatGPT a odborníci ho vnímajú ako najnovší obrat v rusko-americkej konkurencii v oblasti technológií.

Úspech ChatGPT vyvolal horúčku medzi technologickými firmami a investormi, pričom Google sa ponáhľal s vlastným chatbotom a investori nalievajú peniaze do najrôznejších projektov AI.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú