Ruskí hackeri napadli systémy ukrajinskej spoločnosti

Americká firma zaoberajúca sa kybernetickou bezpečnosťou tvrdí, že ruskí armádni agenti úspešne prenikli do systémov ukrajinskej plynárenskej spoločnosti, ktorá stojí v centre škandálu vedúceho k ústavnej žalobe na prezidenta USA Donalda Trumpa.

Firma Area 1 Security uviedla, že ruskí agenti v novembri spustili akciu s cieľom získať prihlasovacie údaje zamestnancov spoločnosti Burisma. Zástupca Area 1 Security Oren Falkowitz potvrdil, že zatiaľ nie je známe, čo hekeri hľadali a čo napokon získali. Zverejnil tiež osemstranovú správu a zistenia označil za „nespochybniteľné“.

V Burisme v minulosti pracoval Hunter Biden, syn niekdajšieho amerického viceprezidenta a demokratického kandidáta na prezidenta Joea Bidena. Načasovanie aktivity ruských hekerov naznačuje, že hľadali materiály, ktoré by mohli uškodiť Bidenovcom.

Area 1 Security uviedla, že za útokom stojí ruská vojenská rozviedka GRU. Jej pracovníkov pritom obvinili aj v prípade ukradnutých e-mailov z kampane Trumpovej protikandidátky Hillary Clintonovej vo voľbách z roku 2016. Falkowitz dodal, že páchatelia použili počas operácie Burisma rovnaké metódy, aké aplikovali aj v iných prípadoch.

Snemovňa reprezentantov kontrolovaná demokratmi rozhodla o podaní ústavnej žaloby na Trumpa v decembri v súvislosti s jeho vydieraním ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za účelom získania vlastného politického prospechu. Trump predtým žiadal ukrajinského lídra, aby tamojšie orgány začali vyšetrovať jeho politického rivala Joea Bidena.