V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Európska únia v utorok formálne prijala svoj v poradí už 17. balík sankcií voči Rusku. Tentoraz sa pozornosť zamerala na takzvanú „tieňovú flotilu“ ropných tankerov, ktorú Moskva využíva na obchádzanie medzinárodných sankcií. Cieľom nového súboru opatrení je obmedziť Rusku možnosti vývozu ropy mimo oficiálne kontrolovaných kanálov, čím sa snaží minimalizovať dopad sankcií na svoj export a štátny rozpočet.

Podľa vyjadrenia šéfky zahraničnej politiky EÚ Kaji Kallasovej na sociálnej sieti X je balík zameraný na takmer 200 lodí, ktoré sa považujú za súčasť tieňovej flotily. Tieto plavidlá podľa EÚ slúžia na prepravu ropy za podmienok obchádzajúcich cenový strop a sankčné mechanizmy. „Pracuje sa na ďalších sankciách voči Rusku. Čím dlhšie bude Rusko viesť vojnu, tým tvrdšia bude naša odpoveď,“ uviedla Kallasová.

Tlak na prímerie a ďalšie kroky EÚ

EÚ novým balíkom reaguje na pokračujúcu ruskú agresiu na Ukrajine, pričom podmieňuje ďalšie opatrenia dosiahnutím prímeria. Brusel tak adresuje nielen ekonomickú, ale aj diplomatickú správu Kremľu. Najnovší balík bol pripravovaný už niekoľko týždňov, pričom v ostatných dňoch došlo k jeho finalizácii vzhľadom na neochotu Moskvy pristúpiť na dohodu o prímerí.

Tieňová flotila je označenie pre lode, ktoré často plávajú bez identifikačných signálov, menia vlajky a vypínajú lokalizačné systémy, aby sa vyhli kontrole. Ich úlohou je obísť medzinárodné sankcie a naďalej dodávať ruskú ropu do tretích krajín, často cez prostredníkov.

Ruská tieňová flotila.
TASR

Zámer Brusel jasný

Cieľom EÚ je obmedziť Rusku prístup k príjmom z predaja ropy, ktoré sú hlavným zdrojom financovania jeho vojenských operácií. Sankcie voči lodiam tieňovej flotily majú zabrániť reexportu ruskej ropy a narušiť logistické reťazce, ktoré Rusko využíva na obchádzanie existujúcich sankčných režimov.

Únia zároveň avizuje, že ak Rusko nepristúpi k zmysluplnému prímeriu a nevykáže ochotu na diplomatické riešenie konfliktu, Brusel bude pripravovať ďalšie kroky. Nový balík sankcií tak nie je konečný, ale súčasť širšej stratégie postupného zvyšovania tlaku na Kremeľ. EÚ touto iniciatívou ukazuje, že neplánuje poľaviť v podpore Ukrajiny ani v snahách o obmedzenie ruských vojenských kapacít prostredníctvom ekonomických nástrojov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP