Britský výrobca luxusných automobilov Rolls-Royce Motor dodal minulý rok klientom rekordný počet vozidiel vrátane prvého plne elektrického modelu Spectre. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

Britská automobilka, ktorú vlastní nemecký koncern BMW, v roku 2023 predala po celom svete 6 032 áut, najviac vo svojej 119-ročnej histórii, „napriek pretrvávajúcej ekonomickej neistote a kolísaniu trhu“, uviedla spoločnosť v pondelok vo svojom vyhlásení.

Dodávky, ktoré skupina označuje aj ako predaj, boli v priebehu roka prevažne stabilné, pričom klientom odovzdal Rolls-Royce o 11 vozidiel viac ako v roku 2022. Najväčším trhom spoločnosti boli v roku 2023 Spojené štáty, po ktorých nasledovala Čína.

„Minulý rok bol pre Rolls-Royce ďalším výnimočným rokom so silnými predajom vo všetkých regiónoch a v rámci celého produktového portfólia,“ povedal nový generálny riaditeľ Chris Brownridge.

„Som v mimoriadne šťastnej pozícii, keď preberám zodpovednosť za firmu v dobrom zdravotnom stave, so silnými základmi, jasnou stratégiou rastu a rozvoja a impozantnými technickými schopnosťami,“ dodal.

Jeho predchodca Torsten Muller-Otvos, ktorý odišiel v novembri, viedol automobilku od roku 2010 a dohliadal na jej rekordné výkony. Britská automobilová značka, založená na začiatku 20. storočia, sa v roku 1998 stala súčasťou nemeckého automobilového gigantu BMW. Autá Rolls-Royce sa vyrábajú v Goodwoode v južnom Anglicku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP