Pľúcny ventilátor, ktorý posledných päť rokov pred svojou smrťou používal britský vedec Stephen Hawking, darovala jeho rodina nemocnici v Cambridgei, kde už medzičasom pomáha pacientom nakazeným novým koronavírusom SARS-CoV-2.

Obdarovaná bola nemocnica Royal Papworth Cambridge Hospital, kde bol Hawking – slávny fyzik, kozmológ a matematik a jeden z popredných svetových teoretických fyzikov – opakovane hospitalizovaný.     Celkovo nemocnica dostala od Hawkingovcov šesť veľkých vriec zdravotníckej techniky, ktorú fyzik používal a ktorá bola zakúpená z jeho finančných prostriedkov, napísal v stredu denník Daily Telegraph.

Tento pľúcny ventilátor Hawkingovi zaobstarali v roku 2013 a používal ho až do svojej smrti 14. marca 2018. Ide o malé zariadenie, ktoré bolo pripevnené k zadnej časti invalidného vozíka. Pod šatkou, ktorú fyzik nosieval na krku, nebolo trubice vidno, takže ani niektorí lekári nemali podozrenie, že Hawking neustále podstupoval pľúcnu ventiláciu.

Nemocniční technici darované zariadenie preverili a okamžite ho zaradili k prístrojom používaním na oddeleniach. Nemocnica Royal Papworth Hospital prijíma pacientov s vážnym priebehom infekčného ochorenia vyvolaného koronavírusom SARS-CoV-2. Jej jednotky intenzívnej starostlivosti zdvojnásobili svoju kapacitu a od národnej zdravotnej služby dostala ďalšie vybavenie a mechanické ventilačné zariadenia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom