V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Nemecký priemysel zaznamenal v marci výrazne lepší výkon, než sa očakávalo. Podľa údajov, ktoré zverejnil spolkový štatistický úrad Destatis, stúpli priemyselné objednávky o 3,6 % oproti predchádzajúcemu mesiacu. Ekonómovia pritom predpovedali rast len o 1,4 %, čo znamená, že marcové čísla prekonali očakávania viac ako dvojnásobne.

Po februárovej stagnácii je marcový nárast signálom možného oživenia v nemeckej priemyselnej výrobe. Zvlášť výrazné bolo zlepšenie v oblasti zahraničných objednávok, ktoré medzimesačne vyskočili až o 4,7 %. Najväčší podiel na tom mali objednávky z eurozóny, ktoré sa zvýšili o 8 %. Objednávky z krajín mimo eurozóny stúpli o 2,8 %, čo ukazuje na širokospektrálny záujem o nemecké výrobky. Pozitívny vývoj sa prejavil aj na domácom trhu, kde objednávky vzrástli o 2 %.

Medziročný rast po mesiacoch poklesu

Pri pohľade na medziročné porovnanie sa situácia javí rovnako optimisticky. V marci 2024 vzrástli priemyselné objednávky o 3,8 %, čím sa odrazili od februárového mierneho poklesu o 0,2 %. Tento výsledok naznačuje, že nemecký priemysel by mohol byť na ceste k stabilizácii po období neistoty, ktorú spôsobovali výkyvy v globálnom dopyte, energetické výzvy či napätia v dodávateľských reťazcoch.

Nemecko ako najväčšia ekonomika eurozóny zohráva kľúčovú úlohu vo vývoji celého regiónu. Prudký nárast priemyselných objednávok môže mať pozitívny vplyv aj na susedné štáty vrátane Slovenska, ktoré sú úzko napojené na nemecký automobilový a strojársky priemysel. Rast objednávok znamená vyššiu pravdepodobnosť výrobných aktivít, čo môže podporiť zamestnanosť a investície.

A dealer analyses the shares index to investors (not pictured) at a securities company in Chengdu, in China's southwestern province of Sichuan, 27 August 2007. Chinese share prices closed 0.83 percent up 27 August to record a sixth straight day of gains after more listed companies reported strong earnings for the first half, dealers said. AFP PHOTO/ LIU Jin (Photo credit should read LIU JIN/AFP/Getty Images)

Výhľad do budúcnosti zatiaľ opatrný

Hoci marcové čísla potešili analytikov, odborníci zatiaľ zostávajú opatrní v predpovediach dlhodobého vývoja. Trh stále čelí viacerým neistotám – od geopolitických rizík cez volatilitu cien energií až po meniacu sa spotrebiteľskú dôveru. No ak sa podobný vývoj udrží aj v nasledujúcich mesiacoch, mohol by signalizovať začiatok trvalejšieho oživenia v nemeckom priemysle.

Pozitívne čísla z Nemecka tak dávajú nádej, že európske hospodárstvo by mohlo čeliť roku 2025 s mierne optimistickejšími vyhliadkami, než sa predpokladalo ešte začiatkom tohto roka.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP