V boji proti invázii kobyliek na východe Afriky pomáha aj „superpočítač“ z Veľkej Británie. Zariadenie využíva satelitné dáta na určenie pravdepodobného miesta presunu zvierat. Nachádza sa v regionálnom klimatickom centre v Keni a zabezpečuje predpoveď rýchlosti vetra, zrážok a vlhkosti. Vďaka týmto informáciách dokážu experti určiť, kde sa budú nachádzať ideálne podmienky na rozmnožovanie kobyliek a teda oblasť, kam sa pravdepodobne presunú. Informovalo o tom britské ministerstvo pre medzinárodný rozvoj.

Aj malý roj kobyliek sa dokáže za deň presunúť o približne 160 kilometrov a skonzumovať také množstvo plodín, ktoré by nasýtilo 35-tisíc ľudí. V niektorých prípadoch je roj veľký ako mesto. Za jedinú účinnú metódu kontroly situácie je považovaný letecký postrek.

Keňa, Somálsko a Uganda bojujú s najhoršou inváziou kobyliek za uplynulých 70 rokov. Roje videli aj v Džibuti, Eritrei, Tanzánii, Kongu a Južnom Sudáne, kde už aj tak približne polovicu populácie ohrozuje hladomor.

Organizácia Spojených národov (OSN) nedávno poskytla na boj proti zvieratám 138 miliónov dolárov (v prepočte približne 122 miliónov eur) s tým, že oblasť potrebuje urgentnú pomoc. Experti predpokladajú, že ak sa im nepodarí dostať kobylky pod kontrolu, do júna by sa ich počet mohol zvýšiť až 500-násobne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom