V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Holandské spravodajské služby AIVD a MIVD odhalili existenciu doposiaľ neznámej ruskou vládou podporovanej hackerskej skupiny s názvom Laundry Bear, ktorá minulý rok podnikla cielené útoky na systémy holandskej polície, NATO a ďalších európskych krajín. Informácie zverejnili tajné služby v liste adresovanom holandskému parlamentu. Upozornili, že skupina predstavuje súčasť širšej kybernetickej hrozby, ktorej čelí nielen Holandsko, ale celý západný demokratický svet.

Laundry Bear, ako skupinu označili analytici, pôsobila dlhodobo bez povšimnutia. Jej činnosť odhalili až v septembri 2024, keď sa pri vyšetrovaní narušenia kybernetickej bezpečnosti v radoch holandskej polície podarilo identifikovať jeden z útokov. Vtedy už skupina mala prístup k utajovaným informáciám, čo podľa spravodajských služieb predstavovalo vážne riziko pre národnú bezpečnosť.

Špionáž pre vojenský zisk

Skupina zamerala svoje útoky aj na organizácie ako Severoatlantická aliancia a technologické firmy pôsobiace v oblasti vývoja pokročilých technológií. Práve tieto spoločnosti sú pre Rusko obzvlášť atraktívnym cieľom, keďže ich technológie sa po uvalení hospodárskych sankcií stali pre Moskvu nedostupné.

Podľa zverejnenej správy sa činnosť Laundry Bear zameriavala najmä na získavanie citlivých informácií týkajúcich sa obstarávania a výroby vojenského vybavenia. Zároveň skupina monitorovala dodávky západných zbraní určených Ukrajine. Cieľom bolo získať strategickú výhodu pre ruské ozbrojené sily, ktoré vedú vojnu proti Ukrajine.

NoName 13/Pixabay

„Kybernetické operácie proti západným vládam a inštitúciám prebiehajú minimálne od roku 2024,“ uviedli AIVD a MIVD. Spravodajské služby tiež konštatovali, že modus operandi skupiny naznačuje profesionálnu a systematickú prácu, čo potvrdzuje podozrenia, že ide o štátom podporovanú aktivitu.

Varovanie pre západné demokracie

Hoci vyšetrovanie prebieha prevažne v Holandsku, jeho dôsledky presahujú hranice jedinej krajiny. Správa holandských služieb upozorňuje, že aktivity Laundry Bear treba chápať ako súčasť širšej kybernetickej vojny, ktorú Rusko vedie proti Západu. Okrem špionáže totiž takéto útoky môžu destabilizovať dôveru v štátne inštitúcie, narušiť chod kritickej infraštruktúry a ohroziť bezpečnosť občanov.

Zverejnenie prípadu je zároveň výzvou pre ostatné členské štáty NATO a Európskej únie, aby zintenzívnili ochranu svojich digitálnych sietí a zdieľali spravodajské informácie o podobných hrozbách. Systémy pracujúce s citlivými údajmi sa musia podľa expertov opierať o moderné bezpečnostné protokoly, neustále monitorovanie a dôkladné preverovanie akýchkoľvek podozrivých aktivít.

V čase, keď sú konflikty čoraz častejšie vedené vo virtuálnom priestore, sa stáva kybernetická bezpečnosť pilierom národnej obrany. Prípad Laundry Bear len potvrdzuje, že digitálny priestor je rovnako zraniteľný ako ten fyzický – a možno ešte viac.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP