Cestujúci prichádzajúci do Spojeného kráľovstva v sobotu čelia niekoľkohodinovým zdržaniam v dôsledku technického problému, ktorý znefunkčnil brány na automatizované hraničné kontroly na letiskách naprieč krajinou počas jedného z najrušnejších víkendov v tomto roku. Pre problém musia ľudia absolvovať manuálne pasové kontroly. Britské ministerstvo vnútra uviedlo, že pracuje na oprave „problému národného hraničného systému“, ale nešpecifikovalo, čo ho spôsobilo.

Problém vznikol ešte v piatok v noci. Prevádzkovatelia britských letísk, ako napríklad v Manchesteri či londýnskeho Heathrow, žiadajú pasažierov o trpezlivosť a ospravedlnili sa za meškanie, zatiaľ čo sa snažia zmierniť nápor cestujúcich.

Očakáva sa, že tieto dni budú mimoriadne rušné, keďže je v pondelok sviatok a väčšine škôl v Spojenom kráľovstve sa začínajú týždňové prázdniny.

Elektronické pasové brány sú automatizované samoobslužné závory určené na urýchlenie vybavovania cestovných dokladov. Pomocou technológie rozpoznávania tváre systém overuje identitu cestovateľa podľa údajov uložených v čipe v ich pase.

Podľa ministerstva vnútra majú v súčasnosti 270 takýchto brán na 15 letiskách a železničných staniciach. Využívať ich môže ktokoľvek, kto má viac ako 12 rokov a je držiteľom pasu zo Spojeného kráľovstva, ktorejkoľvek členskej krajiny Európskej únie, Austrálie, Kanady, Islandu, Japonska, Lichtenštajnska, Nového Zélandu, Nórska, Singapuru, Južnej Kórey, Švajčiarska a Spojených štátov amerických.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú