Slovenskom sa čoraz častejšie šíria podvodné ponuky, ktoré zneužívajú meno spoločnosti Binance. Podvodníci predstierajú, že sú zástupcovia zákazníckeho servisu spoločnosti Binance a snažia sa z ľudí vylákať peniaze cez ponuku falošných investícií alebo podvodných súťaží. Najväčšia svetová kryptomenová burza Binance vydala upozornenie pred podvodnými skupinami, ktoré zneužívajú jej meno a ponukou falošných investícií vylákali od ľudí tisíce eur.

„Páchatelia často operujú s pojmami ako umelá inteligencia, ‚machine learning‘ alebo obchodovania pomocou algoritmov. Nezaujatého investora sa im často podarí presvedčiť o svojej erudovanosti. Následne sofistikovane pripravia svoje obete o všetky vložené prostriedky,“ uviedol Daniel Fekete, manažér spoločnosti Binance. Investorom sľubujú nerealisticky vysoké alebo garantované výnosy.

Obete podvodov sú často kontaktované na sociálnych sieťach, cez e-mail alebo telefonicky. Útočníci sa s pomocou nátlakových techník usilujú z obetí vylákať citlivé údaje, získať prístup k účtom i priamo vylákať peniaze. „Používajú techniky, ktoré poznáme z televízneho nakupovania. Časovo obmedzená ponuka platí len nasledujúcich desať minút, potom už bude neskoro. Bohužiaľ, stále sa nájde mnoho ľudí, ktorí im naletia,“ doplnil Fekete.

Ďalšou používanou taktikou je zneužitie strachu obete o vlastné finančné prostriedky. Obete dostanú podvodný e-mail, ktorý sa tvári ako oficiálna správa od spoločnosti Binance. V ňom podvodníci obete informujú, že jej finančné prostriedky alebo celý účet budú zmrazené, ak nepodniknú potrebné kroky, často tlačia na zloženie zálohy slúžiacej k fiktívnemu „odblokovaniu“ prostriedkov. „Ľudia by mali byť maximálne ostražití a ak po nich niekto v online prostredí alebo telefonicky požaduje prihlasovacie údaje, heslo alebo číslo kreditnej karty, nikdy by mu ho nemali poskytnúť,“ uviedol Fekete.

Spoločnosť Binance informovala, že podvody spojené s kryptomenami sú veľkým problémom nielen na Slovensku, ale aj celosvetovo. Investigatívne oddelenie spoločnosti minulý rok spolupracovalo na viac ako 47 000 prípadoch s orgánmi činnými v trestnom konaní z celého sveta. „Od polície dostávame pomerne veľa žiadostí o spoluprácu, je ich aj niekoľko týždenne. Drvivá väčšina sa týka práve rôznych podvodov. Vo väčšine prípadov si vyšetrovatelia vyžiadajú údaje k podozrivým transakciám alebo konkrétnym osobám, ktoré sú podozrivé z nelegálnej činnosti,“ dodal Fekete.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú