Od začiatku roku 2020 do konca júna 2021 zachytila spoločnosť Kaspersky vyše 93 000 pokusov o infikovanie, ktoré boli maskované ako päť hlavných streamovacích platforiem Netflix, Disney+, Apple TV+, Amazon Prime Video a Hulu. Ako vysvetľuje kyberbezpečnostná spoločnosť, obsah on-demand a streamovacie služby zaznamenali v posledných dvoch rokoch rapídny rast, pričom kyberzločinci využívajú záujem používateľov sledovať svoje obľúbené programy na týchto platformách.

Najviac zneužívanou streamovacou službou je Netflix, takmer 90 % zasiahnutých používateľov sa stretlo s malvérom alebo nechceným softvérom práve pri vyhľadávaní služby Netflix a súvisiaceho obsahu. Podľa spoločnosti Kaspersky sa okolo 60 % pokusov o infekciu uskutočnilo s využitím iba dvoch seriálov ako lákadiel. Ide o seriály The Mandalorian a Money Heist. Medzi ďalšie seriály z prvej päťky pravidelne zneužívané ako lákadlo pri phishingových útokoch patrili Rick and Morty, Peaky Blinders a Westworld.

„Čoraz viac používateľov si predpláca streamovacie platformy na sledovanie svojich obľúbených seriálov. Keďže sledovanie takéhoto obsahu si nevyžaduje sťahovanie žiadnych súborov, očakávali by sme, že tento typ škodlivých aktivít sa zníži. Kyberzločinci sa však rýchlo prispôsobujú novým trendom a prichádzajú tak so súvisiacimi typmi podvodov,“ uviedol generálny riaditeľ Kaspersky pre východnú Európu Miroslav Kořen.

Kaspersky je globálna kyberbezpečnostná spoločnosť založená v roku 1997. Jej portfólio zahŕňa komplexné riešenia v oblasti ochrany koncových bodov, ako aj množstvo špecializovaných bezpečnostných riešení a služieb poskytujúcich ochranu proti digitálnym hrozbám.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú