Prírodné požiare spálili tento rok v Rusku rekordné množstvo lesa a ďalších porastov – celkovo územie s rozlohou polovice Nemecka. Vyplýva to z údajov ochranárskej organizácie Greenpeace, informovala v nedeľu agentúra DPA. Organizácia uviedla, že na základe satelitných údajov odhaduje, že požiare horeli na ploche vyše 17,6 milióna hektárov, čo je viac než doterajších rekordných 16 miliónov hektárov z roku 2016.

V krajine stále horia požiare na územiach s rozlohou viac než 250.000 hektárov, ukazujú informácie Ruskej federálnej služby vzdušnej ochrany lesov. Predstaviteľ ruskej pobočky Greenpeace Grigorij Kuksin pre DPA povedal, že koniec tohtoročnej „sezóny“ požiarov – podporovaných suchom a horúčavami, ktoré sú podľa vedcov jasným dôsledkom klimatickej zmeny – je v nedohľadne.

Podľa jeho slov plamene naďalej zúria v trávnatých oblastiach južného Ruska, pokým mnohé požiare, ktoré toto leto spálili rozsiahle oblasti Sibíri, boli zahasené, sčasti preto, že na niektorých miestach začal padať sneh.

Najviac zasiahnutou oblasťou bola riedko obývaná Jakutská republika (Sacha) vo východnej časti Sibíri, vyše 4000 kilometrov od Moskvy. Veľký rozsah požiarov však postihol aj ľudí priamo neohrozených ohňom, keďže stovky dedín a desiatky miest v Rusku zahalil dym. Prezident Vladimir Putin v auguste označil rozsah tejto prírodnej pohromy za bezprecedentný.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP