Minulý rok 27. novembra bol zabitý popredný vedec a najvyššie postavený človek iránskeho jadrového programu Mohsen Fakhrizadeh. Fakhrizadeh bol podľa dostupných informácií na „hit liste“ Izraelu už dlhší čas.

Atentán na špičkového vedca

Ako informoval portál Futurism, po atentáte vyplávalo na povrch mnoho špekulácií a teórií o tom, kto a akým spôsobom špičkového vedca zabil. Teórie boli rôzne, no pozornosť sa najviac upriamovala na atentát spáchaný pomocou „inteligentného a satelitom riadeného guľometu“.

TASR/AP

Ako najnovšie upozorňuje portál Futurism, podľa správy zverejnenej portálom New York Times, všetky špekulácie môžu skončiť. Najnovšie zistenia hovoria o tom, že Fakhrizadeh bol naozaj usmrtený guľometom ovládaným na diaľku prostredníctvom satelitnej technológie.

Vedca zasiahli minimálne 4 guľky vystrelené zo zbrane namontovanej na zaparkovanom pick-upe. K celej situácii došlo neďaleko východnej časti Teheránu v čase, kedy Fakhrizadeh viezol domov svoju manželku.

Systém bol podľa najnovších správ namontovaný v zadnej časti pickupu a obsahoval niekoľko kamier, ktoré poskytovali izraelským agentom úplný obraz okolia. Keďže auto bolo naložené výbušninami, po dokončení operácie agenti pick-up vyhodili do vzduchu.

Zbraň bola pripojená k izraelskému veliteľskému centru prostredníctvom satelitného komunikačného relé a operátor ovládal zbraň prostredníctvom svojho počítača.

Pri operácii bola použitá umelá inteligencia, ktorá dokázala kompenzovať jednak pohyb auta, ale i 1,6 sekundy dlhé oneskorenie medzi kamerou na aute a obrazovkou počítača. Pri udalosti zahynul „iba“ Mohsen Fakhrizadeh, jeho manželka ostala bez ujmy na zdravý.

Zdroj: Futurism

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú