V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Dva významné podmorské káble, jeden prepájajúci Fínsko s Nemeckom a druhý Švédsko s Litvou, boli poškodené 17. a 18. novembra vo švédskych teritoriálnych vodách. Podmorské káble, ktoré nedávno narušili medzinárodnú komunikáciu v Baltskom mori, sú opäť funkčné. Tieto káble sú však zásadné pre prenos údajov a komunikáciu medzi severskými a stredoeurópskymi krajinami, a ich výpadok vyvolal obavy o stabilitu telekomunikačných služieb v regióne.

Prevádzkovatelia káblov, fínska spoločnosť Cinia a švédska spoločnosť Arelion, potvrdili, že opravy boli dokončené rýchlejšie, ako sa očakávalo. Riaditeľ Cinie Ari-Jussi Knaapila zdôraznil, že obnova prebehla hladko, čo umožnilo rýchly návrat služieb do prevádzky. Napriek tomu, že technické problémy sú vyriešené, otázky okolo poškodenia zostávajú otvorené.

Vyšetrovanie s medzinárodnou spoluprácou

Príčiny poškodenia káblov momentálne vyšetrujú fínske, švédske a litovské úrady za podpory Agentúry Európskej únie pre justičnú spoluprácu v trestných veciach (Eurojust). Podľa západných tajných služieb by s incidentom mohla súvisieť čínska loď I Pcheng 3, ktorá 15. novembra vyplávala z ruského prístavu Usť-Luga pri Petrohrade. Dáta z portálu MarineTraffic naznačujú, že súradnice plavidla zodpovedajú miestam a času narušenia káblov.

Aj keď tieto stopy vedú k podozreniam, neexistujú zatiaľ jasné dôkazy, ktoré by priamo spájali čínsku loď s poškodením infraštruktúry. Peking medzitým vyhlásil, že je pripravený spolupracovať na vyšetrovaní. Aktuálne I Pcheng 3 kotví v prielive Kattegat medzi Švédskom a Dánskom, čo podnecuje ďalšie otázky o jej pohyboch v regióne. Podmorské káble tvoria základ pre modernú medzinárodnú komunikáciu a ich poškodenie môže mať významný vplyv na ekonomiku, bezpečnosť a každodenný život.

Pexels

Čo vieme a čo zostáva otázne

Rastúce geopolitické napätie navyše zvyšuje riziko podobných útokov alebo nehôd. Kým vyšetrovanie bude pokračovať, krajiny v regióne čoraz viac diskutujú o zabezpečení kľúčových technologických spojení a o možnostiach monitorovania podmorských aktivít.

Hoci poškodené káble už opäť fungujú, incident v Baltskom mori je pripomienkou toho, aké zraniteľné sú naše technologické siete. Zatiaľ nie je jasné, či išlo o nehodu, alebo o zámerné narušenie. Medzinárodná spolupráca bude kľúčová pri zisťovaní príčin a zabezpečení toho, aby podobné situácie nemali vážnejší dopad v budúcnosti.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú