Startup z Rumunska, .lumen, zásadne mení životy ľudí so zrakovým postihnutím prostredníctvom revolučných okuliarov, ktoré kombinujú technológie autonómnych vozidiel a haptické navádzanie, aby napodobnili funkcie vodiacich psov. Táto inovatívna pomôcka môže zabezpečiť nezávislosť nevidiacich, eliminujúc ich potrebu bielej palice či psa.

Zakladateľ spoločnosti, Cornel Amariei, je poháňaný osobnými skúsenosťami. Vo svojej rodine je jediným členom bez postihnutia, čo ho inšpirovalo vytvoriť riešenie na globálnu výzvu, ktorá dlhodobo postihuje viac ako 300 miliónov ľudí na svete. Vodiace psy síce plnia svoju úlohu efektívne, ale ich ročné tréningové náklady vo výške 0,5 miliardy dolárov a produkcia iba 2000 psov ročne nedokážu uspokojiť globálny dopyt. O téme informoval portál Interesting Engineering.

Od roku 2020 spoločnosť sídliaca v Bukurešti vybudovala tím 50 odborníkov vrátane inžinierov, dizajnérov, profesorov a špecialistov na zdravotné postihnutie.

Technológia autonómneho riadenia v službách mobility

Okuliare .lumen Glasses sú vybavené haptickým rozhraním, ktoré „vedie“ používateľa pomocou jemného smerovania hlavy na bezpečné chodníky. Pomocou pokročilých senzorov dokážu okuliare vytvoriť virtuálnu 3D a semantickú mapu prostredia, čím rozpoznávajú ulice, chodníky či rôzne prekážky.

„Systém je navrhnutý na vonkajšie použitie, ktoré je oveľa dynamickejšie ako predvídateľné prostredie autonómnych vozidiel. Pracuje so zložitými situáciami, ako sú parky, vlakové stanice alebo námestia. Pre takéto prípady sme implementovali aj audio spätnú väzbu, ktorá poskytuje užitočné notifikácie napríklad pri blížiacich sa schodoch alebo priechodoch pre chodcov,“ vysvetľuje Robert Gutt, vedúci navigácie spoločnosti.

Okuliare dokážu synchronizovať trasy cez Google Maps, čím umožňujú používateľom navigáciu k špecifickým miestam, ako sú lavičky alebo vstupy do budov.

CES 25, okuliare, nevidiaci
CES25

Transformujúci vplyv na život používateľov

Technológiu testovalo viac ako 300 ľudí so zrakovým postihnutím z takmer 30 krajín sveta. Spätná väzba bola nesmierne pozitívna, pričom mnohí používatelia po prvýkrát pocítili slobodu pohybu bez asistencie bielej palice.

„Dnes som videl nevidiaceho človeka, ktorého okuliare navigovali cez preplnenú plochu bez akýchkoľvek pomôcok. Mohol slobodne chodiť v priestore, kde sa ľudia zrážali. Tento zážitok vyvolal u mnohých slzy radosti,“ povedal Gutt na veľtrhu CES 2025.

.lumen Glasses predstavujú zásadný pokrok v oblasti technológií pre zlepšenie mobility zrakovo postihnutých. Vďaka kombinácii autonómnych technológií, haptických spätných väzieb a konektivity dokážu poskytovať nielen bezpečnosť, ale aj nezávislosť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP