V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Slovenská vláda schválila projekt sociálnych poukazov na internetové pripojenie, ktorý má významne prispieť k znižovaniu digitálnej chudoby. Tento program je určený deťom zo sociálne znevýhodneného prostredia.

Program sa týka aj žiakov so špeciálnymi potrebami a detí z rodín v hmotnej núdzi. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) považuje tento krok za kľúčový na podporu vzdelania a rovnakých šancí pre všetkých.

Financovanie a realizácia projektu

Sociálne poukazy budú financované z Programu Slovensko 2021 – 2027 v rámci politiky súdržnosti EÚ. Národný projekt bol schválený počas 13. zasadnutia príslušnej komisie a výzva na podanie projektov bude vyhlásená v prvej polovici roka 2025. Realizácia začne v druhej polovici toho istého roka, pričom systém poskytne podporu v podobe mesačného príspevku vo výške 20 €, ktorý bude pokrývať náklady na internet počas obdobia dvoch rokov. Celková suma tak dosiahne 480 € na žiaka.

Každý oprávnený žiak obdrží jedinečný kód, ktorý uplatní u vybraného poskytovateľa širokopásmového pripojenia. Tento systém zabezpečí flexibilitu. Používatelia budú môcť zmeniť poskytovateľa a v prípade zrušenia zmluvy sa nevyužitá časť príspevku vráti.

Internetové pripojenie financované prostredníctvom poukazov musí spĺňať tieto minimálne štandardy. Rýchlosť 30 Mb/s počas špičky, mesačný objem dát 100 GB. Zahŕňa aj zariadenia potrebné na pripojenie (modem, router) a kryje inštalačné či aktivačné poplatky.

žiaci, deti, školstvo
TASR

Význam pre vzdelanie a rovnosť

Cieľom projektu je odstrániť bariéry v prístupe k vzdelaniu a digitálnym technológiám. “Internet dnes už nie je luxus, ale základný nástroj, ktorý otvára dvere k vzdelaniu, informáciám a rozvoju. Každé dieťa si zaslúži rovnaké šance na úspešnú budúcnosť, bez ohľadu na svoje rodinné alebo sociálne zázemie,” zdôraznil štátny tajomník MIRRI SR Ivan Ivančin.

Projekt priamo prispieva k hlavným cieľom informatizácie spoločnosti. Zvýši dostupnosť internetu pre deti z chudobnejších pomerov a umožní im naplno sa zapojiť do vzdelávacieho procesu. To prispeje nielen k rozvoju individuálnych zručností, ale aj k širšej sociálnej inklúzii.

Tento krok predstavuje ďalší dôležitý míľnik v znižovaní digitálnej nerovnosti a nastavuje pozitívny príklad pre iné krajiny usilujúce o modernizáciu svojho vzdelávacieho systému a zlepšenie životných podmienok najzraniteľnejších skupín spoločnosti.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP