V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

V rámci poľskej technologicko-vedeckej misie IGNIS na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) sa vedci zamerajú na skúmanie mikrorias z extrémnych prostredí, konkrétne z vulkanických oblastí.

Cieľom experimentu je zistiť, ako tieto mikroriasy zvládajú podmienky mikrogavitácie a aký vplyv to môže mať na budúci vývoj technológií, ktoré budú kľúčové počas vesmírnych misií. Tieto technológie by mohli slúžiť napríklad na produkciu kyslíka, potravín či nových materiálov v podmienkach, ktoré sú nevyhnutné pre prežitie astronautov počas dlhodobých letov.

Projekt Space Volcanic Algae

Experiment nesie názov Space Volcanic Algae a vedie ho poľský astronaut Európskej vesmírnej agentúry (ESA) Slawosz Uznaňski-Wišniewski. Hlavným cieľom je monitorovať fotosyntézu a produkciu kyslíka, čo bude možné vďaka inovatívnemu senzoru, ktorý vznikol v spolupráci s Univerzitou v Tartu. Tento experiment sa bude ďalej zameriavať aj na sledovanie genetických a morfologických zmien mikrorias v podmienkach mikrogavitácie, teda v prostredí s nízkou gravitáciou, ktoré je podobné podmienkam vo vesmíre.

Mikroriasy, ktoré sa budú skúmať, pochádzajú z vulkanických oblastí, kde sú podmienky pre život veľmi náročné. Tieto riasy dokážu prežiť v prostredí s vysokými koncentráciami kovov a rôznych plynov, ktoré sú pre väčšinu živých organizmov toxické. Výskumníci sa domnievajú, že tieto riasy by mohli odhaliť nové produkty látkovej premeny, ktoré budú mať potenciálne využitie v medicíne, farmakológii, ale aj v environmentálnych technológiách, ktoré by mohli pomôcť pri riešení problémov súvisiacich s ochranou životného prostredia.

Freepik

Testovanie vo vesmíre a na Zemi

Počas dvojtýždňového experimentu budú mikroriasy umiestnené do plne automatizovaného hliníkového kontajnera, ktorý bude umiestnený v európskom module Columbus na ISS. Tento kontajner bude slúžiť ako uzavretý ekosystém, kde sa riasy budú vystavené podmienkam mikrogavitácie. Po návrate na Zem budú výsledky tohto experimentu porovnané s paralelným testom, ktorý bude prebiehať v rovnakých podmienkach na Zemi, čo pomôže vedcom lepšie pochopiť rozdiely v správaní rias v rôznych podmienkach.

Cieľom tohto výskumu je získať cenné informácie, ktoré môžu prispieť k vytváraniu technológií pre vesmírne misie, kde je produkcia kyslíka a potravín pre astronautov kľúčová. Mikroriasy sa ukazujú ako sľubný nástroj pre takéto účely, pretože vďaka fotosyntéze môžu pomôcť vytvárať kyslík a zároveň slúžiť ako možný zdroj potravy. Tieto technológie môžu mať široké uplatnenie nielen vo vesmíre, ale aj na Zemi, v oblasti udržateľnosti a environmentálnych inovácií.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP