V tomto texte boli použité materiály TASR.

Prvý poľský a maďarský astronaut na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) sa vrátili na Zem. Kapsula Dragon Grace s posádkou misie Ax-4, vrátane Slawosza Uznaňského-Wišniewského a Tibora Kapua, úspešne pristála v utorok okolo 11:30 SELČ v Tichom oceáne neďaleko San Diega v Kalifornii.

Kapsula Dragon Grace dosadla do vopred určenej zóny v Tichom oceáne, kde na ňu čakali záchranné člny. Počas vstupu do atmosféry nastal očakávaný päťminútový výpadok spojenia medzi 11:18 a 11:25 SELČ spôsobený plazmovými rušeniami okolo plášťa kapsuly. Po pristátí špecialisti zo SpaceX zabezpečili kabínu a naložili ju na plavidlo MV Shannon. „Po ukotvení na palube technici otvoria poklop a štvormiestna posádka bude môcť vyjsť z kapsuly,“ uviedla agentúra PAP. Astronautov následne vrtuľník prepravil na pevninu, kde absolvovali prvé lekárske prehliadky.

Slawosz Uznaňski-Wišniewski, prvý Poliak na ISS, teraz zamieri do Kolína nad Rýnom, kde v zariadení DLR Envihab Európskej vesmírnej agentúry (ESA) podstúpi komplexné zdravotné vyšetrenia. Tieto testy sledujú, ako jeho telo zvláda návrat do zemskej gravitácie po dvojtýždňovom pobyte v mikrogravitácii.

Okrem neho boli v posádke Ax-4 aj Američanka Peggy Whitsonová, bývalá astronautka NASA a veliteľka misie, Ind Šubhanšu Šukla a Maďar Tibor Kapu. Misia, ktorá odštartovala 25. júna a o deň neskôr zadokovala na ISS, priniesla historické prvenstvo pre Poľsko aj Maďarsko.

Uznaňski-Wišniewski si získal pozornosť nielen vedeckými aktivitami, ale aj originálnym spôsobom, ako priblížil poľskú kultúru. Na ISS si so sebou vzal špeciálne upravené pirohy vhodné na konzumáciu vo vesmíre, lečo a tradičný poľský jablkový zákusok kruszonka. Počas misie uskutočnil 13 experimentov navrhnutých poľskými spoločnosťami, ktoré testovali nové technológie v podmienkach mikrogravitácie.

Okrem toho absolvoval 30 vzdelávacích a populárno-vedeckých vystúpení, debatoval so študentmi, verejnosťou a dokonca telefonoval s poľským premiérom Donaldom Tuskom, ktorý jeho misiu označil za „veľký krok pre Poľsko“.

Misia je ukážkou, ako súkromné spoločnosti ako Axiom Space a SpaceX menia prístup k vesmírnemu výskumu. Misia Ax-4 dokázala, že medzinárodná spolupráca a vedecký pokrok idú ruka v ruke, no zároveň pripomenula náročnosť návratu na Zem. „Návrat kapsuly s astronautmi na Zem je najnebezpečnejšou fázou vesmírnej misie,“ uviedol dr. Tomasz Barciński z Centra výskumu vesmíru Poľskej akadémie vied. Napriek rizikám kapsula bezpečne pristála, čím ukončila historickú kapitolu pre Poľsko, Maďarsko a celú misiu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP