Bezpečné používanie moderných informačných a komunikačných technológií s dôrazom na riziká spojené s používaním internetu je cieľom osvetových aktivít pri príležitosti Dňa bezpečného internetu (7. 2.). Od pondelka (6. 2.) do piatka (10. 2.) ich v školách organizujú jednotlivé krajské riaditeľstvá Policajného zboru (KR PZ) na Slovensku. Pre TASR to uviedla Zuzana Hrabovská z Prezídia PZ.

Pri prednáškach a besedách preventisti využívajú napríklad leták s názvom Viem, ako sa nezamotám do sociálnych sietí a video s názvom Say No!, zamerané na budovanie povedomia o fenoméne sexuálneho zneužívania detí, sexuálneho vydierania a detskej pornografie na internete. Rovnako využívajú metodickú pomôcku s názvom Skrývačka. Ide o súbor štyroch videí, ktoré upozorňujú hlavne mladých ľudí, ale aj ostatných požívateľov internetu, aby na sociálnych sieťach o sebe nezverejňovali súkromné informácie, prípadne ich neposielali cudzím osobám.

Počítač je podľa polície na jednej strane veľkým pomocníkom, ale na strane druhej môže aj škodiť, niekedy dokonca aj ohroziť život. Sociálne siete si podmanili nielen mladú generáciu, ale aj starších. Poskytujú mnoho nástrojov pre výmenu informácií, zážitkov medzi priateľmi, kolegami alebo rodinou. Informácie, ktoré ľudia zdieľajú so svojimi priateľmi, môžu tvoriť pomyselný most medzi útočníkom a jeho reálnou obeťou.

V roku 2022 sa uskutočnilo v základných a stredných školách 2108 preventívnych aktivít, na ktorých sa zúčastnilo 46 573 žiakov a študentov. Ďalej 57 aktivít bolo určených pre rodičov, pedagógov, centrá pre deti a rodiny, komunitné centrum, osoby s mentálnym postihnutím a koordinátorky ochrany detí pred násilím i širokú verejnosť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú