V správe sa nachádzajú aj materiály TASR.

Europol spolu s jeho medzinárodnými partnermi v oblasti presadzovania práva zatkol päť osôb, ktoré úrady obviňujú zo série ransomvérových útokov. Ich obeťami bolo viac ako 1 800 ľudí z celého sveta. Na tému upozornil portál TechCrunch.

Skupina hackerov

Ako ďalej informuje TASR na základe správy AFP, zadržať sa podarilo aj 32-ročného lídra notoricky známeho hackerského gangu operujúceho z Ukrajiny, ktorý s použitím ransomvéru vylákal od svojich obetí milióny eur.

Ukraine Cyber Police

Úlohou ransomvéru je zablokovať počítače, respektíve súbory, ktoré sú neprístupné až do zaplatenia výkupného. V danom prípade hackeri napadli organizácie v 71 krajinách, pričom týmto softvérom infikovali 250 serverov. V dôsledku toho prišli napadnuté firmy o stovky miliónov eur.

„V rámci bezprecedentnej snahy spojili bezpečnostné a súdne úrady zo siedmich krajín svoje sily s Europolom a Eurojustom, aby rozložili a zadržali na Ukrajine kľúčové osoby stojacie za veľkými ransomvérovými operáciami,“ uviedol Europol vo vyhlásení.

Okrem šéfa tohto nechválene známeho gangu sa podarilo zadržať aj jeho štyroch spolupracovníkov. Žiadny z obvinených nebol menovaný. Europol však uviedol, že predmetné zatknutie piatich osôb je súčasťou dlhodobého vyšetrovania, ktoré prebiehalo niekoľko rokov.

Ukraine Cyber Police

V roku 2021 bolo v dôsledku tohto vyšetrovania zatknutých ďalších 12 osôb na Ukrajine a vo Švajčiarsku. Predchádzajúce akcie pritom mali viesť, respektíve uľahčiť vypátrania lídra tejto skupiny.

Bezpečnostné zložky prehľadali v tejto súvislosti na západnej a strednej Ukrajine 30 nehnuteľností. Do Kyjeva na pomoc ukrajinskej polícii vyslali vyše 20 vyšetrovateľov z Francúzska, Nemecka, Nórska a Spojených štátov. Europol si zase zriadil virtuálne riadiace stredisko v Holandsku, odkiaľ v reálnom čase analyzoval dáta z prehľadávania ukrajinských nehnuteľností.

Ukraine Cyber Police

Podľa dostupných informácií zhabali príslušníci orgánov činných v trestnom konaní počítačové vybavenie, autá, bankové a telefónne SIM karty a desiatky elektronických médií. Polícia zaistila aj aktíva v kryptomenách vrátane takmer 4 miliónov hrivien (okolo 100 000 €) a ďalšie údajné dôkazy o nezákonných aktivitách.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú