V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Americký exprezident Donald Trump sa opäť vyjadril k citlivej otázke budúcnosti oceliarní U. S. Steel, ktoré sú historickou ikonou amerického priemyslu. V nedeľu počas letu späť do Washingtonu z Floridy na palube vládneho lietadla Air Force One vyhlásil, že podporuje investície do tejto spoločnosti – no výhradne za podmienky, že zostane v amerických rukách.

V decembri 2023 oznámil japonský koncern Nippon Steel zámer kúpiť U. S. Steel, čo okamžite vyvolalo vlnu odporu v americkej politickej sfére. Trump aj jeho demokratický rival Joe Biden sa postavili proti tejto akvizícii. Kľúčovým dôvodom boli snahy získať voličov v štáte Pensylvánia, kde má U. S. Steel svoje hlavné sídlo a ktorý bude rozhodujúcim bojiskom v nadchádzajúcich prezidentských voľbách.

Japonsko reaguje opatrne, poukazuje na potrebu rovnováhy

Trump v nedeľu naznačil, že nie je striktne proti prítomnosti zahraničného kapitálu – ak ide len o menšinový podiel. „Nechcem, aby U. S. Steel skončil v rukách Japoncov, ale neprekážalo by mi, keby získali menšinový podiel,“ uviedol. Týmto spôsobom ponecháva priestor pre investičnú spoluprácu bez toho, aby došlo k strate kontroly nad strategickým priemyslom.

Na slová Trumpa reagoval aj japonský premiér Šigeru Išiba, ktorý počas pondelkového vystúpenia pred parlamentom vyhlásil, že je dôležité preskúmať rozdiel medzi akvizíciou a investíciou vo svetle americkej legislatívy. „Určite musí existovať bod, v ktorom (U. S. Steel) zostanú ako americká spoločnosť a kde sa môžu realizovať aj japonské záujmy,“ uviedol Išiba.

Podľa japonskej strany tak existuje vôľa nájsť kompromis, ktorý by zachoval americkú identitu spoločnosti a zároveň umožnil japonským investorom zapojiť sa do jej rozvoja.

Biden zablokoval fúziu, firmy sa obrátili na súd

V januári 2025 prezident Joe Biden zablokoval plánovanú transakciu s odvolaním sa na obavy o národnú bezpečnosť. Tento krok sa stretol s ostrou reakciou oboch spoločností, ktoré rozhodnutie okamžite napadli na súde. Podľa ich stanoviska im bolo „odopreté spravodlivé preskúmanie otázky národnej bezpečnosti z čisto politických dôvodov“ a požiadali o nové, objektívne posúdenie plánovanej fúzie.

Prípad U. S. Steel sa tak stáva jedným z hlavných symbolov širšieho konfliktu medzi globalizáciou a ochranou strategických domácich odvetví. Oceliarne predstavujú pre Ameriku nielen ekonomickú, ale aj symbolickú hodnotu a diskusia o ich vlastníctve bude bezpochyby pokračovať aj v predvolebnej kampani. Trumpova pozícia je pritom jasná – otvorenosť voči investíciám áno, ale za každú cenu zachovať kontrolu doma.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP