V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Spoločnosť ZSE Energia upozorňuje svojich zákazníkov na podvodné SMS správy, ktoré sa v posledných dňoch šíria pod jej menom. Cieľom týchto správ je vylákať peniaze alebo citlivé údaje od zákazníkov prostredníctvom falošných internetových stránok.

Podľa hovorkyne spoločnosti Kataríny Šulíkovej sa podvodníci vydávajú za spoločnosť ZSE a rozposielajú správy, v ktorých príjemcov vyzývajú na okamžitú úhradu poplatku. V prípade nezaplatenia údajne hrozí odpojenie služieb. Správa obsahuje aj odkaz na podvodnú stránku zse-obnovy[.]com, kde majú zákazníci údajne aktualizovať svoje údaje“.

ZSE: Nejde o naše správy, ide o podvod!

ZSE Energia jednoznačne uvádza, že nie je odosielateľom týchto správ a ide o zneužitie identity spoločnosti. Varuje, že odpovedanie na tieto správy alebo zadanie osobných údajov na falošnej stránke môže viesť k phishingovému útoku, pri ktorom útočníci môžu získať citlivé informácie alebo finančné prostriedky obetí.

Ignoruj podozrivé správy. Ak dostaneš takúto SMS, nereaguj, neklikej na odkaz a nezadávaj žiadne údaje. Over si informácie priamo u ZSE. Ak máš pochybnosti o svojich platbách, môžeš si ich skontrolovať na zákazníckej linke 0850 111 555 alebo v online zákazníckej zóne na www.zse.sk. Nahláste podvodné správy. Ak obdržíš takúto SMS, môžeš ju nahlásiť ZSE alebo priamo polícii, aby mohli byť podniknuté kroky proti podvodníkom.

Freepik

Pozor na podobné útoky

Podobné phishingové podvody sú v poslednom čase čoraz častejšie a netýkajú sa len dodávateľov energií, ale aj bánk, telekomunikačných operátorov či doručovateľských služieb. Útočníci využívajú sofistikované metódy, aby ich správy vyzerali dôveryhodne, často kopírujú vizuálnu identitu známych spoločností a používajú odkazy na podvodné webové stránky. Podvodníci sa snažia vyvolať paniku a donútiť ľudí konať rýchlo, bez toho, aby si overili pravosť informácií, čím zvyšujú šancu na úspech svojho podvodu.

Zákazníci by preto mali byť maximálne obozretní a každú výzvu na platbu alebo aktualizáciu údajov si dôkladne preveriť priamo u oficiálneho poskytovateľa služieb. Vždy je dôležité skontrolovať, odkiaľ správa pochádza, neklikať na podozrivé odkazy a v prípade pochybností kontaktovať zákaznícku podporu danej spoločnosti.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP