Od začiatku budúceho roka čakajú pre podávateľov zásielok smerujúcich mimo členských krajin EÚ veľké zmeny. Špeciálnym prípadom však bude podávanie zásielok do Veľkej Británie prostredníctvom Slovenskej pošty, keďže Spojené kráľovstvo získalo po brexite postavenie tretej krajiny.

Pre klientov pošty to znamená, že pri dovoze a vývoze z Veľkej Británie musia byť zabezpečené colné formality. Ako ďalej informuje Slovenská pošta, ak zásielka zo Slovenska bude vo Veľkej Británii doručovaná v januári 2021, je potrebné, aby k zásielkam s obsahom tovaru bolo priložené vyplnené tlačivo CN22 alebo CN23.

Zároveň klientom odporúča využívať aplikáciu elektronický podací hárok (ePodací hárok), ktorú možno nájsť na webovej stránke pošty. Jeho výhodou je nižšie poštovné a aj urýchlenie colného konania v krajine určenia.

Napriek tomu, že Spojené kráľovstvo od začiatku budúceho roka stratí všetky práva a záväzky členského štátu Európskej únie, na základe návrhu prijatej dohody sa nebude vyrubovať clo na tovar pôvodom z tejto krajiny dovážaný do Slovenskej republiky. Na tovar však bude treba podať dovozné colné vyhlásenie a bude sa naň vzťahovať vyrubenie DPH.

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom