V britskom meste Milton Keynes sa počas pandémie nového koronavírusu osvedčila robotická donáška jedla. Takmer 200-tisíc tamojším obyvateľom rozvážajú jedlo miniatúrne autonómne vozidlá firmy Starship Technologies.

Startup, ktorý v roku 2014 založili spoluzakladatelia komunikačného programu Skype, začal testovať svoje autonómne biele šesťkolesové vozidlá na verejnosti už v roku 2015. V Milton Keynes ich nasadili už v roku 2018, konkrétne na predmestiach. V polovici tohtoročného marca, keď vo Veľkej Británii začali uplatňovať rozsiahle sociálne dištancovanie, aby zabránili šíreniu koronavírusu, službu rozšírili aj do centra mesta. Je to prvá komerčná operácia firmy vo Veľkej Británii.

Obyvatelia môžu využiť autonómne vozidlá s pomocou špeciálnej aplikácie Starship Deliveries. Prostredníctvom nej si môžu kúpiť už uvarené jedlo alebo menšie objednávky zo supermarketov, ktoré v prevádzkach naložia do robotov a tie im ich dovezú.

Podľa primátora Milton Keynes Sama Crooksa majú obyvatelia mesta robotickú donášku radi a stala sa súčasťou ich životov. „Ľudia berú vážne rady, aby nevychádzali von, takže niečo ako robotická donáška je absolútne ideálne, pretože si môžu objednať a zaobstarať veci bez toho, aby chodili von,“ cituje ho denník The Guardian.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom