Vedci objavili, že obrovský oblak plynu, známy ako cirkumgalaktické médium (CGM), slúži nielen ako sklad kyslíka, ale aj uhlíka, ktorý je základným prvkom pri formovaní hviezd a planét. V 50. rokoch minulého storočia vedci prvýkrát objavili dôkazy o CGM, obrovskej plynovitej „obálke“, ktorá obklopuje galaxie a siaha ďaleko za ich hviezdy a planéty. Toto „neviditeľné halo“ sa rozprestiera na státisíce svetelných rokov.

V roku 2011 vesmírny teleskop Hubble potvrdil existenciu CGM a objasnil, že funguje ako pás materiálov, ktoré galaxia používa na tvorbu hviezd a planét. Najnovšie výskumy odhalili, že CGM obsahuje nielen horúce plyny bohaté na kyslík, ale aj chladný uhlík. O téme informoval portál Interesting Engineering.

„Teraz môžeme potvrdiť, že cirkumgalaktické médium funguje ako obrovský rezervoár uhlíka a kyslíka. Materiály z tohto zásobníka sa v aktívnych galaxiách recyklujú a znovu padajú späť do galaxie,“ uviedla Samantha Garza, hlavná autorka štúdie z Washingtonskej univerzity.

Štúdium svetla z kvazarov

Vedci využili Hubbleov teleskop a jeho Cosmic Origins Spectrograph (COS) na pozorovanie svetla z deviatich kvazarov, ktoré prechádzali cez CGM obklopujovali až 11 aktívnych galaxií.

Kvazary sú extrémne jasné objekty, ktoré vyžarujú intenzívne svetlo, čím umožňujú vedcom analyzovať chemické zloženie CGM. Keď svetlo kvazaru prenikne cez CGM, je pohlcované rôznymi prvkami v halo.

Merania odhalili veľké množstvo uhlíka, ktorý siaha až 400 000 svetelných rokov od galaxie. Teda štyrikrát viac ako je priemer Mliečnej cesty.

„Niektoré kúsky z uhlíka, ktoré dnes tvoria naše telo, kedysi putovali týmto halo mimo našej galaxie,“ poznamenali autori štúdie.

Unsplash

Životný cyklus CGM a galaxie

Mliečna cesta neustále tvorí nové hviezdy a potrebuje na to surové materiály. CGM slúži ako obrovská stanica, z ktorej galaxia čerpá atómy, prach a plyny potrebné na formovanie hviezd, planét, asteroidov či satelitov.

„CGM je ako obrovská železničná stanica: neustále tlačí materiály von a sťahuje ich späť,“ vysvetľuje Garza. Napríklad ťažké prvky vytvorené vo hviezdach pri ich výbuchu (supernovách) sú vyhodené do CGM, kde sa neskôr vrátia a začnú nový cyklus formovania.

Vedci plánujú rozšíriť svoje pozorovania o ďalšie prvky v CGM. Chcú odhaliť úplné zloženie halo a jeho úlohu pri formovaní galaxií, čím by mohli získať dôležité poznatky o vývoji vesmíru.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP