V tomto texte boli použité materiály TASR.

Po vyše troch rokoch výstavby začala električka v Petržalke jazdiť až na koniec mestskej časti. Nová električková trať v úseku Jungmannova – Janíkov dvor je oficiálne spustená a obyvatelia najväčšej bratislavskej štvrte sa tak dočkali nosného dopravného systému, ktorý radikálne zmení ich každodenný pohyb mestom.

Podľa primátora Matúša Valla ide o historický míľnik. Cesta z Južného mesta do centra má trvať len 12 minút. Hoci električky už jazdia, niektoré časti projektu ešte nie sú dokončené a práce budú pokračovať aj v najbližších týždňoch.

Vallo električka Petržalka
TASR

Nové zastávky, cyklotrasy aj štyri mosty

Električková linka číslo 3 zastavuje na nových zastávkach Gessayova, Zrkadlový háj, Pajštúnska, Veľký Draždiak, Lúčanka a Južné mesto. Na poslednej vzniká prestupný uzol pre autobusové linky do okrajových mestských častí. Intervaly počas špičky dosiahnu 2,5 minúty, mimo nej 7,5 minúty, cez víkendy bude jazdiť každých 5 minút.

Okrem električky vznikla aj nová šesťkilometrová cyklotrasa, upravili sa chodníky, križovatky aj priecestia. Postavené boli štyri nové mosty cez Chorvátske rameno vrátane veľkého 110-metrového mosta pri farskom kostole. Projekt je financovaný z eurofondov a čiastočne aj zo štátneho rozpočtu.

Dlhoročný sen sa mení na realitu

Petržalka na električku čakala desaťročia. Pôvodné plány na metro sa nikdy nezrealizovali a obyvatelia sa tak až teraz dočkali plnohodnotného spojenia s centrom mesta. Zástupkyňa starostky Iveta Jančoková označila projekt za symbolické prepojenie Petržalky s ostatnými časťami Bratislavy.

Hoci ešte nie sú hotové všetky prvky vrátane plánovaných lávok pre chodcov, mesto ubezpečuje, že práce budú pokračovať. Minister dopravy Jozef Ráž označil projekt za príklad úspešného dokončenia napriek zložitým počiatočným podmienkam.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP